Najlepsze kamery sportowe:
1. GoPro Hero 6
Pod względem jakości szósta odsłona modelu GoPro Hero lśni niczym gwiazda w porównaniu z konkurencją. Najsilniejszą stroną amerykańskiej kamery sportowej jest wyjątkowo dobra stabilizacja obrazu, która gwarantuje doskonałe materiały wideo w ruchu, nawet jeśli jest on dynamiczny. Chcąc nagrywać filmy podczas jazdy na rowerze, nartach czy łyżwach albo w trakcie jazdy samochodem bądź motorem, masz pewność, że uzyskasz taki efekt, jakiego oczekujesz. Najwyższa jakość obrazu to również zasługa nagrywania w najnowszych i jednocześnie najwyższych standardach rozdzielczości wideo, takich jak 4k 60p, 2.7k 120p czy FullHD 240p.
Oczywiście na samym nagrywaniu filmów możliwości GoPro Hero się nie kończą. Sprzęt ten z równie dobrym skutkiem może być wykorzystywany przez fotografów, którzy przy jego użyciu mają szanse zrobić naprawdę świetne zdjęcia, uzyskując wysokojakościowe pliki RAW. Co prawda do ideału trochę brakuje, ale przecież kamera sportowa GoPro Hero 6 nie powstała z myślą o fotografii, a przede wszystkim dla profesjonalistów, którym zależy na doskonałych jakościowo filmach wykonywanych w ruchu.
I trzeba przyznać, że na tym polu GoPro Hero 6 spisuje się tak, jak oczekiwano. Bardzo duża w tym zasługa nowoczesnego, autorskiego procesora, który w szóstej wersji został wykonany przez specjalistów z GoPro, a nie przez inną firmę na ich zamówienie, tak jak to był w poprzednich wydaniach. W rezultacie najnowszy model popularnej kamery nie ma sobie równych pod względem stabilizacji obrazu. Wydajny procesor pozwala także na nagrywanie w najwyższych rozdzielczościach.
Kamerka sportowa GoPro Hero 6 została wyposażona w moduł GPS, szybkie WiFi do przesyłania multimediów i ekran dotykowy, ale w pakiecie brakuje tak podstawowych akcesoriów jak np. ładowarka. Czy to pomyłka pracowników amerykańskiej firmy? W żadnym razie – to strategia obliczona na coraz większe zyski ze sprzedaży nie tylko samego sprzętu do filmowania w ruchu, ale również wszelkiego rodzaju dodatków. Nie zmienia to jednak faktu, że GoPro Hero 6 to jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza kamera sportowa dostępna na rynku.
2. Garmin VIRB 360
Kamera sportowa VIRB 360 firmy Garmin wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami, aczkolwiek dużym ograniczeniem może być zaporowa dla wielu osób cena – ponad 3 tysiące złotych. To przede wszystkim model dla profesjonalistów i zawodowych operatorów, a nie turystów i gadżetomaniaków, dla których kamerka sportowa to ciekawostka na wakacje raz w roku.
Wśród najważniejszych zalet można wymienić ultranowoczesną rozdzielczość aż 5,7K. W dobie coraz większego zainteresowania jakością 4K jeszcze lepszy obraz może szokować. Najciekawszą cechą tej kamery „akcji” jest dźwięk przestrzenny zbierany z każdej strony, z 4 mikrofonów. Sferyczna stabilizacja 4K pozwala wykonywać spektakularne ujęcia w praktycznie każdych warunkach – na imprezach sportowych, w powietrzu, pod wodą, w górach i w wielu innych sytuacjach.
W zasadzie każdy śmiały plan zdjęciowy można zrealizować właśnie przy użyciu Garmin VIRB 360. Zamierzasz zrobić zdjęcie panoramiczne? Proszę bardzo – może mieć nawet 15 Mpix. Chcesz zanurkować na kilka metrów? Nie ma przeciwwskazań. Planujesz wydać komendę głosową, żeby uwolnić migawkę? Nie ma problemu, chociaż… wbudowane oprogramowanie obecnie nie pozwala na używanie polskojęzycznych sformułowań. Możliwość wymiany obiektywu spodoba się przede wszystkim profesjonalistom, którzy cenią eksperymenty i zaawansowane próby wydobycia najciekawszych kadrów.
Kamera sportowa ze stabilizacją obrazu VIRB 360 może pracować wydajnie lekko ponad godzinę, więc warto przemyśleć perspektywę ładowania akumulatora w terenie. Karta microSD może mieć maksymalnie 128 GB pojemności. Z kolei G-Metrix jest funkcją, która pozwala nakładać na obraz specjalne nakładki z zebranymi danymi. To ważne, jeżeli istotną rolę odgrywa np. wysokość, na jakiej znajdowała się kamera w momencie wykonywania ujęć. Wszelkie czujniki i urządzenia Garmin da się skonfigurować i połączyć ze sobą, zdobywając jeszcze więcej możliwości zbierania danych czy sterowania. Z minusów można wymienić jedynie wspomnianą, wysoką cenę (nie na każdą kieszeń) oraz zdarzające się problemy z podglądem obrazu na żywo. Pozostałe cechy kamery stawiają ją zdecydowanie w topie wszelkich branżowych zestawień.
3. Orllo Xpro Touch 4K
Najlepsza kamera sportowa? Ostateczny wybór zależy od tego, na jakich parametrach Ci zależy, a także jaki stosunek jakości do ceny interesuje Cię najbardziej. Ranking kamer sportowych nigdy nie będzie w pełni odzwierciedlał oczekiwań wszystkich użytkowników, ale jesteśmy przekonani, że model Orllo Xpro Touch ma prawo zajmować wysoką pozycję w każdym zestawieniu. Klasyczny wygląd cechuje nie tylko dobre kamery sportowe, ale również aparaty, co jest dość ciekawą wskazówką podczas filtrowania potencjalnych zakupów.
W Xpro Touch zainstalowano aż 2-calowy ekran dotykowy, do zestawu jest dołączony pilot bezprzewodowy. Sensor marki Sony zapewnia rozdzielczość 12,4 Mpix, obiektyw gwarantuje zaś pole widzenia od 70 do 170 stopni. Z kolei specjalny gyro-stabilizator ułatwia wyraźne utrwalanie dynamicznych ujęć, a przecież do tego przede wszystkim mają służyć najlepsze kamerki sportowe. Producent postawił na punktowy pomiar. Nie ma problemu z nagrywaniem poklatkowym, pętlowym i spowolnionym. Regulujesz kąt widzenia, możesz korzystać z modułu WiFi.
Jak przystało na kamerki sportowe, propozycja marki Orllo wyróżnia się praktycznością w każdych okolicznościach. Możesz używać kart pamięci o pojemności sięgającej 128 GB, korzystać z modułu GPS, wymieniać akumulator na zapasowy (dołączony do zestawu!), a także swobodnie dysponować akcesoriami i dodatkami. Kamera sportowa Xpro Touch jest sprzedawana w zestawie zawierającym między innymi ładowarkę samochodową, podwójną ładowarkę, wspomniany pilot, selfie stick, zestaw samochodowy, przyssawkę do szyb i wiele innych. Dzięki temu nie trzeba płacić osobno za te gadżety – wszystko, co potrzebne na początek, jest już załączone, ewentualnie musisz dokupić jedynie kartę pamięci, co warto zrobić, żeby mieć pewność, że nigdy nie zabraknie miejsca na obrazy warte uwiecznienia.
Jeśli chodzi o kamery sportowe 4K, model Orllo sprawdza się znakomicie, również dzięki nowoczesnemu procesorowi Novatek czy wygodnej funkcji sterowania głosem. Obraz jest płynny niezależnie od tego, czy nagrywasz ujęcia pod wodą, w samochodzie, czy w trakcie uprawiania innych aktywności. Dobrze sprawdza się również w nocy. Szklany, wyposażony w 7 soczewek obiektyw f/1.8 jest równie solidny i niezawodny jak obudowa umożliwiająca nurkowanie do głębokości 30 m.
4. SJCAM SJ4000
Jaka kamera sportowa interesuje Cię najbardziej? Z pewnością taka, której stosunek jakości do ceny jest jak najbardziej satysfakcjonujący. Dlatego tuż za podium rankingu znalazł się model, który wprost szokuje niską ceną, oferując przy tym dobre parametry. Oczywiście, na rynku znajdziesz wiele lepszych propozycji ze średniej i wysokiej półki, na przykład z możliwością nagrywania w jakości 4K, a nawet 5,7K. Jednak wiele osób interesuje się dobrymi kamerkami dla niewymagających, które można bez obaw zabrać na wakacje i cieszyć się samodzielnie dokonanymi nagraniami w trakcie intensywnych aktywności.
SJCAM SJ4000 można kupić już w granicach 300 zł, a w zamian otrzymuje się między innymi wodoodporną obudowę (do 30 m zanurzenia!), szerokokątny obiektyw o zakresie 170 stopni, a także możliwość transferu danych za pomocą wbudowanego modułu WiFi. Zastanawiasz się, czym jeszcze zaskoczył producent? Choćby bogatym wyposażeniem w praktyczne dodatki: szybkozłączkę, ramkę obudowy, kabel microUSB, uchwyty i paski, adaptery, taśmy, ściereczkę, obudowę wodoodporną…
Niewielkie wymiary idą w parze z niezwykłą lekkością, która wynosi zaledwie 60 gramów. Obraz jest rejestrowany w maksymalnej rozdzielczości FullHD poprzez obiektyw 12 Mpix, który wykonuje zdjęcia w rozmiarze nawet 4240 na 2843 piksele. Dzięki czujnikowi ruchu możemy zautomatyzować nagrywanie w obrębie ustawionego kadru. Jakość obrazu jest nieco gorsza jedynie przy utrudnionej widoczności.
Jak na tak tanią kamerkę, poszczególne elementy są naprawdę wysokiej klasy. Dotykowy ekran ma przekątną 1,5 cala, a pojemność karty pamięci może wynosić maksymalnie 32 GB – to mało dla profesjonalistów, ale na standardowe potrzeby zdecydowanie wystarczająco. Dzięki funkcji WiFi głowicą da się sterować zdalnie, podobnie jak nagrywać czy podglądać obraz na żywo na urządzeniu mobilnym.
Kamera sportowa SJCAM SJ4000 jest kompatybilna z tabletami i smartfonami wyposażonymi w systemy iOS oraz Android. Za sprawą wysokiej jakości wymiennego akumulatora możesz nagrywać obraz nawet przez 90 minut. Nie ma tu co prawda sferycznego nagrywania, świetnego dźwięku, najwyższej jakości obrazu, ale na standardowe potrzeby, na przykład w celu rejestrowania wakacji lub amatorskich aktywności, w zupełności wystarczy.
5. Samsung Gear 360
Z racji na popularność producenta dużym zainteresowaniem klientów i mediów cieszy się kamera sportowa Samsung – Gear 360. Jest to zaawansowany technologicznie model w przystępnej cenie kilkuset złotych. Ma wady i zalety, to oczywiste, ale zasługuje na wyróżnienie.
Dość ciekawym rozwiązaniem okazało się wyposażenie urządzenia w dwa obiekty f/2.0, w obu przypadkach z matrycą 15 Mpix CMOS. Efekt? Nagrywasz sferycznie, w 360-stopniach, z rozdzielczością obrazu 3840 na 1920 px. Chyba że wolisz nagrywać w ramach obiektywu szerokokątnego, to oczywiście masz taki wybór. Jeżeli interesują Cię zdjęcia, uzyskasz ciekawe efekty dzięki rozdzielczości do 30 Mpix. Kamera może być bez problemu podłączona do statywu. Niestety maksymalna jakość nagrywania, jeśli chodzi o liczbę klatek, wynosi 30, a nie 60 fps. Jest to jednak parametr, na który zwracają uwagę głównie profesjonaliści, a nie przeciętni użytkownicy.
Projektanci Samsunga zadbali o takie detale jak odporność na kurz i wilgoć. Jakość dźwięku i obrazu zasługuje na najwyższe uznanie, podobnie jak prostota obsługi, którą docenią początkujący autorzy zdjęć. Na pewno warto połączyć Gear 360 z tabletem lub smartfonem marki Samsung, na przykład z flagowej linii Galaxy, ponieważ otwiera się wtedy szeroka perspektywa edycji i obróbki. Do delikatnych minusów należy fakt zastosowania łączności USB 2.0 (a nie 3.0, co lekko opóźnia transfer dużych plików), a także przegrzewanie przy intensywnym nagrywaniu. Model pozostaje jednak bardzo ciekawy pod względem wizualnym i funkcjonalnym.
Nasz ranking kamerek sportowych siłą rzeczy nie uwzględnia wszystkich interesujących i wartych swojej ceny modeli, ale zaprezentowany wybór z pewnością pomaga zwrócić uwagę na detale, które powinny decydować o ostatecznym wyborze. Jeżeli używasz urządzeń mobilnych Samsung – Gear 360 stanie się czymś więcej niż kolejnym gadżetem w kolekcji. Jakość obrazu i dźwięku, jaką można uzyskać, zachęca do rejestrowania pięknych krajobrazów i wyjątkowych, dynamicznych chwil.
Dlaczego warto kupować sportowe kamery?
Filmy można kręcić za pomocą różnych urządzeń – nie tylko klasycznych kamer, ale i aparatów fotograficznych (cyfrowych) oraz smartfonów czy tabletów. Niektóre telefony posiadają dziś tak dobre obiektywy, że nagrywane nimi filmy na pierwszy rzut oka nie odbiegają jakościowo od profesjonalnych klipów i produkcji. Mimo to branża kamer sportowych wciąż się rozwija. Obecnie nie tylko GoPro jest marką kojarzoną przez użytkowników sieci. W wielu różnych miejscach można kupić modele już od około 200 zł z kompletem dodatkowych akcesoriów.
Kamery sportowe są lekkie i niewielkie. Bez trudu można zaczepić je do „kijka do selfie”, nałożyć na rowerowy kask, przyczepić do ręki w trakcie wspinaczki wysokogórskiej, nurkowania czy skoku na spadochronie. Ten rodzaj urządzeń stworzono, aby każdy mógł uwieczniać wyjątkowe chwile, które do tej pory wymagały współpracy z profesjonalną ekipą. Nowoczesne technologie powodują, że dziś bez większych nakładów finansowych da się samodzielnie udokumentować zdobycie Mount Everest, odkrycie rafy koralowej czy piłkarski mecz, w którym bierze udział dziecko.
Generalizując, odbiorcy kamer sportowych dzielą się na klientów amatorów i profesjonalistów. Amatorzy, nawet jeśli dysponują sporymi umiejętnościami operatorskimi, kupują modele, które nie mają najnowocześniejszych funkcji i ultra jakości obrazu, bo zwyczajnie tego nie potrzebują. Na większości telewizorów czy urządzeń mobilnych jakość Full HD w zupełności wystarcza. Cenioną właściwością jest więc korzystny stosunek jakości do ceny, który pozwala zakupić urządzenie, np. tuż przed wyjazdem na wakacje.
Z kolei profesjonaliści, którzy zarabiają dzięki nagrywaniu teledysków i materiałów filmowych na użytek biznesowy, są zainteresowani kamerami sportowymi z górnej półki. W ich przypadku nagrywanie sferyczne, jakość 4k, świetny dźwięk czy możliwość rejestrowania 60 klatek na sekundę to standard, który pozwala świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Odpada więc wiele tańszych modeli, a zostają wyłącznie te, które pod żadnym względem nie zawiodą nawet w najtrudniejszych warunkach.
Podczas zakupów warto pamiętać również o takich detalach jak możliwość podpięcia do statywu, dodatkowe wyposażenie czy możliwość połączenia z dronem. Coraz więcej osób uwielbia bowiem nagrywać materiały wideo z powietrza, dlatego chętnie inwestujemy w coptery oraz dobre kamery, które rejestrują obraz z powietrza, przesyłają go na żywo, zbierając parametry dzięki dodatkowym czujnikom. Na pewno nie warto kierować się wyłącznie ceną, tylko dokładnie sprawdzać parametry. Wytrzymałość baterii, wodoodporność, konkretne cechy obrazu – to wszystko powinno Cię bardzo dokładnie zainteresować, zanim podejmiesz decyzję co do wyboru danego egzemplarza.
Czy warto inwestować w kamery sportowe? W przypadku profesjonalnych kamerzystów oczywiście tak. Z kolei jeśli chodzi o amatorów wszystko pozostaje kwestią potencjalnego przeznaczenia. Większość smartfonów, nawet z najlepszym obiektywem, nie sprawdzi się w roli kamery w górach, pod wodą czy w powietrzu. Pozostaje jedynie zakup sportowej kamery, do czego serdecznie zachęcamy, wiedząc, jak wiele szczęścia daje możliwość uwieczniania podróży czy chwil spędzanych z rodziną.
Zanim jednak zamówisz lub kupisz dany model, skonsultuj swój wybór ze specjalistą i dokładnie zapoznaj się z rankingami oraz opiniami ekspertów. Nie warto przepłacać ani kupować słabych modeli, trzeba znaleźć coś odpowiedniego na miarę swoich oczekiwań i możliwości. To jak najbardziej możliwe, ponieważ branża wciąż się rozwija, pozostając przy tym różnorodną i otwartą na odmienne oczekiwania. Gdy już kupisz kamerę sportową, zapoznaj się koniecznie ze wszystkimi wytycznymi producenta. Ujęcia w ekstremalnych warunkach mogą okazać się bezwzględne dla elektronicznych podzespołów. Lepiej wiedzieć, na ile można sobie pozwolić, aby latami korzystać ze sprzętu najwyższej jakości.