Bajki do czytania

0

Najlepsze bajki do czytania dla dzieci – 30 najlepszych bajek

Czytanie dzieciom Czytanie bajek dzieciom to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu i wzmocnienie więzi. Tego rodzaju zajęcie ma jednak znacznie więcej zalet. Bajki pozwalają najmłodszym poznawać świat, a także rozwijać wyobraźnię. Co więcej, przeżywanie przygód wspólnie z ulubionymi bohaterami, uczy empatii. Dla dzieci to pierwsze szansa na odróżnienie dobra od zła. Nieodłącznym elementem bajek jest przecież morał, który ma pokazywać, dlaczego wybrane postawy są nagradzane, a inne karcone. Sympatyczni bohaterowie sprawiają, że dziecko może się z nimi identyfikować, to jednocześnie jego pierwsi przyjaciele. Nie brakuje bajek, które od lat towarzyszą nam, zapisując się tym samym we wspomnianych z dzieciństwa. To właśnie, te bajki z długoletnią historią niezmiennie zachwycają i poruszają dzieci na całym świecie. Nic więc dziwnego, że jest tak wiele tytułów, które są niemal cały czas na nowo przepisywane, a nawet ekranizowane. Które z nich warto wybierać? Poniżej przygotowaliśmy subiektywną listę 30 wyjątkowych bajek do czytania dla dzieci. Z pewnością warto poznać je wszystkie.

1. Calineczka

Opowieść o małej dziewczynce, która nie bała się spełniać swoich marzeń, od wielu lat inspiruje mnóstwo dzieci. To świetna historia pełna przygód pozwalająca poznać najmłodszym wielu bohaterów, szczególnie ze świata zwierząt. Odnajdziemy tu m.in. złą ropuchę, chytrego chrabąszcza czy biedną jaskółkę. Calineczka udowadnia, że zawsze trzeba walczyć o swoje marzenia, a przy tym nie można zapominać o szczęściu innych osób. Dobro jest bowiem jak bumerang i zawsze wraca do osoby, która je czyni. Nie ważne są przy tym cechy zewnętrzne, gdyż nawet osoby niskiego wzrostu mogą zostać bohaterami. Calineczka przypadnie do gustu zwłaszcza małym dziewczynkom, chociażby ze względu na fakt, że główna postać jest płci żeńskiej.

2. Jaś i Małgosia

„Jaś i Małgosia” to baśń opowiadająca o rodzeństwie, które zostało pozostawione w lesie na własną zgubę. Zła macocha nie chciała ich w swoim domu i namówiła męża, aby pozbył się dzieci, na co ten po długich namowach przystał. Jaś od razu przyjmuje rolę dzielnego brata, który zajmuje się swoją przerażoną siostrzyczką. Kiedy trafiają do domku złej czarownicy, która kusi ich słodyczami, zostaje on uwięziony i od tej pory to Małgosia musi wykonywać wszystkie rozkazy czarownicy. Kiedy tylko nadarza się okazja, dziewczynka zabija czarownicę i ratuje swojego brata, po czym oboje wracają do domu.  To wyjątkowa, aczkolwiek nieco mroczna bajka, która stanowi przestrogę dla dzieci, aby nigdy nie ufać obcym osobom. Pokazuje jednocześnie, że odwaga pozwala wydostać się z każdej, nawet z pozoru beznadziejnej sytuacji i że dobro zawsze wygrywa, nawet jeśli wymaga to nieco więcej czasu.

3. Brzydkie kaczątko

Bajka o pisklęciu, które przez przypadek wychowywało się w kaczej rodzinie, to historia uwielbiana na całym świecie od wielu pokoleń. Małe kaczątko było najbrzydsze z rodzeństwa, przez co na co dzień borykało się z wieloma trudnościami i przykrościami. Dokuczały mu zwłaszcza inne kaczątka, które dzięki temu, że były ładniejsze, czuły się lepsze. Kiedy jednak kaczątko dorosło, przeobraziło się w pięknego łabędzia, a jego widok zachwycił nawet złośliwe rodzeństwo. Ta bajka świetnie udowadnia więc, że nie można oceniać innych jedynie po wyglądzie czy pozorach. Uczy również akceptacji w stosunku do odmienności i wrażliwości na drugą osobę. Nigdy nie wiadomo, co ona czuje i jaka jest w rzeczywistości, jeśli nie zechcemy jej dobrze poznać.

4.Księżniczka na ziarnku grochu

Przystojny książę jeździł po całym świecie, aby znaleźć kandydatkę na żonę, jednak jego wędrówka okazała się bezcelowa. Każda księżniczka, którą napotykał na swojej drodze, okazywała się mieć jakąś wadę, której książę nie był w stanie zaakceptować. Zrezygnowany wrócił do zamku. Pewnej nocy przybyła do niego młoda dziewczyna podająca się za księżniczkę i szukająca schronienia. Matka księcia bardzo liczyła, że to ona okaże się tą jedyną dla jej syna, jednak nie zamierzała wierzyć jej na słowo. Podczas ścielenia łóżka, podłożyła pod grubą warstwę materacy i pierzyn ziarno grochu. Miało to na celu sprawdzenie, czy dziewczyna rzeczywiście jest prawdziwą księżniczką. Fakt, że nie będzie potrafiła zasnąć przez tak ukrytą przeszkodę, miał o tym poświadczać. Jak się okazało, księżniczka nie była w stanie zmrużyć oka, mimo że nie wiedziała o ziarnku grochu, które podłożyła królowa. Co więcej, na jej ciele pojawiły się nawet siniaki. Tak delikatne ciało mogła mieć tylko księżniczka, którą książę w niedługim czasie poślubił. Jak się więc okazało, prawda zawsze wychodzi na jaw, a żadne oszustwo nie ujdzie płazem.

5. Czerwony Kapturek

Bajka pod tytułem „Czerwony Kapturek” to przestroga dla dzieci, przed tym, aby nigdy nie ufały obcym ludziom i słuchały się swoich rodziców. Dziewczynka, która nie posłuchała swojej mamy i w drodze do babci, idąc przez las, wdała się w rozmowę z wilkiem szybko zrozumiała, że nie było to odpowiednie zachowanie. Wilk zaczaił się na nią w domu babci, którą wcześniej połknął i próbował przechytrzyć Czerwonego Kapturka, co niestety mu się udało. Wszystko skończyłoby się źle, gdyby nie myśliwy, który rozpoznał wilka i rozciął jego brzuch, z którego wydostał się Czerwony Kapturek wraz z babcią. Ta bajka okaże się doskonałym wprowadzeniem do rozmowy z dziećmi o ostrożności i zachowaniu nieufności względem osób, których nie znają.

6. Dziewczynka z zapałkami

Dziewczynka z zapałkami to baśń opowiadająca o ludzkiej obojętności, która doprowadzić może nawet do tragedii. Mała dziewczynka siedziała zmarznięta na ulicy i próbowała sprzedać pudełko zapałek. Przechodnie mijali ją jednak  i zupełnie nie zwracali na nią uwagi. Było coraz zimniej, dlatego dziewczynka próbowała ogrzać się, rozpalając po kolei każdą z zapałek. Kiedy tylko ogień się pojawił, widziała cudowne rzeczy, jednak zaraz po jego zgaśnięciu, wracała do okrutnej rzeczywistości, aż skończyły się wszystkie zapałki, a wraz z nimi życie dziewczynki. Mimo że zakończenie bajki jest bardzo smutne, to uczy ona najmłodszych o tym, że nigdy nie powinni być obojętni na czyjąś krzywdę. Wzajemna pomoc jest bardzo ważna, a każdy kto potrzebuje pomocy, powinien ją otrzymać.

7. Królowa Śniegu

Baśń opowiada o parze dzieci – Gerdzie i Kaju, którzy od dzieciństwa się przyjaźnili. Pewnego dnia do oka Kaja wpadł odłamek szkła. Jak się później okazało, pochodził on z diabelskiego zwierciadła. Sprawiło to, że chłopiec zupełnie zmienił swoje spojrzenie na świat, a wszystko, co do tej pory wydawało mu się wspaniałe, stało się okropne. W dodatku chłopca zwabiła do siebie zła Królowa Śniegu. Opuszczona Gerda postanowiła udać się na ratunek przyjaciela, po drodze przeżywając wiele przygód. Ta opowieść może nauczyć dzieci, że trzeba dbać o swoich przyjaciół, nawet kiedy nie zawsze są dla nas mili. Najważniejsze to nie poddawać się i wytrwale dążyć do określonego celu, tak jak zrobiła to Gerda, ponieważ dobro jest w stanie pokonać zło.

8. Kot w butach

Po śmieci ojca rodzinny majątek zostaje rozdzielony na trzech synów. Najbardziej pokrzywdzony wydaje się być najmłodszy z nich o imieniu Jasiek, który w spadku otrzymuje kota. Jak się jednak okazuje, nie jest to zwykły kot, potrafi bowiem mówić i dorównuje inteligencją człowiekowi, a niekiedy jest w stanie go nawet przechytrzyć. Dzięki pomocy kota, Jasiek zostaje posiadaczem wielu bogactw oraz zamku. Chłopca nie interesują jednak dobra materialne pozyskane w sposób nieuczciwy, dlatego decyduje się je rozdzielić pomiędzy biednych chłopów, co pokazuje, że najważniejsza w życiu jest pokora i poczucie sprawiedliwości.

9. Kopciuszek

Kopciuszek to historia o młodej dziewczynie, która traci matkę. Ojciec decyduje się ponownie ożenić, jednak jego nowa żona, jak i jej dwie córki, nie chcą zaakceptować dziewczyny. Zaczynają traktować ją jak służącą, dlatego jej dni wypełnione są sprzątaniem, gotowaniem i usługiwaniem przyrodnim siostrom. Kiedy w mieście odbywa się bal, macocha nie pozwala Kopciuszkowi w nim uczestniczyć, jednak dziewczyna zjawia się na nim dzięki pomocy dobrej wróżki. Podczas ucieczki gubi magiczny pantofelek. Zauroczony książę nie przestaje jej szukać i mimo że każda z młodych dziewczyn pragnie zostać jego żoną, on szuka posiadaczki pantofelka, aż znajduje Kopciuszka. Decyduje się ożenić z nieznajomą i pracowitą dziewczyną, co sprawia, że zmienia się jej dotychczasowe życie. Z bajki płynie morał, aby nie oceniać innych ludzi po statusie społecznym. Każda osoba jest wyjątkowa, a pokora i pracowitość zostają wynagrodzone.

10. Słowik

W zamkowym ogrodzie cesarza Chin mieszkał słowik, który zachwycał mieszkańców swoim pięknym śpiewem. Cesarz kiedy dowiedział się o jego istnieniu, zapragnął mieć go u siebie, aby cieszyć się jego talentem. Kiedy jednak w prezencie od cesarza Japonii otrzymał mechanicznego słowika, który także potrafił pięknie śpiewać, pozbył się ptaka z murów zamku. Kiedy cesarz Chin leżał na łożu śmierci, mechaniczny słowik zawiódł, ponieważ przestał działać. Z pomocą przybył wtedy prawdziwy słowik, który obiecał towarzyszyć cesarzowi i umilać mu czas swoim śpiewem. Okazało się, że zwykły ptaszek jest więcej wart aniżeli złota i bogato zdobiona sztuczna zabawka. Prawdziwy ptak wykazał się wiernością, której sztuczny nie był w stanie zaoferować.

11. Roszpunka

Roszpunka to piękna dziewczyna o włosach długich do samej ziemi, która została zamknięta w wieży przez złą czarownicę, skąd roznosił się jej śpiew. Książę usłyszał głos dziewczyny i od razu się w nim zauroczył. Odkrył, że do wieży dostać się można po włosach dziewczyny, jednak czarownica przyłapała go na gorącym uczynku. Obcięła wówczas dziewczynie włosy i wygnała ją do lasu, a księcia zamknęła w wieży. Po pewnym czasie udało mu się wydostać, lecz na skutek wypadku stracił wzrok. Odnalazł jednak ukochaną, gdyż rozpoznał jej śpiew w lesie, a ona uleczyła go swoimi łzami. Opowieść pokazuje zatem, że nie da się zniszczyć prawdziwej miłości.

12. Nowe szaty cesarza

Cesarz uwielbiał nowe ubrania, dlatego chętnie się stroił i paradował przed swoimi poddanymi. Nie ukrywał przy tym, że pragnie być w centrum uwagi, a przy tym chce, aby inni mu zazdrościli. Na jego dwór przybyło dwóch oszustów podających się za tkaczy i obiecali uszyć mu odzienie z wyjątkowych materiałów, które są tak magiczne, że każdy kto je nosi, staje się niewidzialny. Cesarz zapragnął mieć takie szaty więc zatrudnił oszustów. Jego doradcy mieli nadzorować pracę tkaczy. Oszuści udawali, że pokazują im materiały, opisując ich wyjątkowość. Mimo że doradcy zupełnie ich nie widzieli, to nie chcąc wyjść na niemądrych i udawali, że szaty rzeczywiście są piękne. Oszukać w ten sam sposób dał się również sam cesarz, który zamiast w nowym odzieniu, paradował przed poddanymi nago. Bajka uczy prawdomówności i wiary we własny rozum. Jak się okazuje, nie należy ślepo podążać za innymi, bo można się wygłupić.

13. Dzielny ołowiany żołnierz

Tytuł tej bajki nawiązuje do jej głównego bohatera. Ołowiany żołnierz, mimo że poddany został ciężkiej próbie, przez cały czas wykazywał się dumą i odwagą. Zachował spokój nawet gdy jego papierowa łódka zaczęła tonąć. W momencie, w którym połknęła go ryba, także nie popadł w panikę. Nie poddał się strachowi nawet gdy wpadł do kominka. Żołnierz uważał, że nosząc mundur, musi zachowywać się honorowo, dlatego ani razu nie krzyczał i nie prosił o pomoc. Kiedy został uratowany, powstrzymał wzruszenie, gdyż był zdania, że żołnierzowi nie przystoi płakać. Jego postawa z pewnością jest godna naśladowania i pokazuje, że warto zachować zimną krew nawet w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ panika w niczym nie pomaga, a zdrowy rozsądek pozwala wyjść z niej obronną ręką.

14. Świnki trzy

Trzy sympatyczne świnki wyruszają w świat w poszukiwaniu fortuny. Każda z nich decyduje się na zbudowanie domu, jednak dwie z nich do tego celu używają nieodpowiednich materiałów, przez co wilk bardzo łatwo niszczy ich schronienie. Trzecia świnka jest jednak bardziej sprytna i dobrze zdaje sobie sprawę, że materiał do budowy domu powinien być solidny, dlatego wybiera cegłę. Wilk nie jest w stanie jej zniszczyć, a kiedy siłą próbuje dostać się do środka, wpada w zastawioną pułapkę. W ten sposób świnka przepędza na dobre złego wilka. Jest to możliwe dzięki jej rozsądkowi. Bajka świetnie udowadnia, że inteligencją i sprytem można sobie poradzić, gdy do czynienia mamy z silniejszym przeciwnikiem.

15. Pinokio

Pinokio to baśń o drewnianym pajacyku, który pragnął zostać prawdziwym chłopcem. Staje się to możliwe dzięki wróżce, która odwiedza stolarza i ożywia jego marionetkę. Pajacyk musi jednak udowodnić, że zasługuje na to, aby zostać prawdziwym chłopcem, a poświadczyć o tym mają jego czyny.  Czeka go długa podróż pełna przygód w czasie której wiele się nauczy. Morał jaki płynie z tej bajki dotyczy wiary we własne marzenia. Pinokio pokazuje, że warto walczyć o swoje pragnienia, a lojalność i uczciwość to jedne z najbardziej cenionych postaw. Ponadto, każdy może się zmienić, jeśli tylko bardzo się postara.

16. Piotruś Pan

Głównym bohaterem bajki jest chłopiec o imieniu Piotruś, którego największym marzeniem jest pozostać na zawsze dzieckiem. Wraz z przyjaciółką Dzwoneczkiem, zabiera trójkę dzieci do swojej krainy – Nibylandii, gdzie wspólnie stawiają czoła przygodom, walcząc m.in. z okrutnym kapitanem Hakiem. Bajka przepełniona jest magią i ciekawymi historiami. Co ciekawe, jej bohaterowie nie są grzeczni, często nie budzą nawet sympatii, a mimo to bajka cieszy się dużą popularnością na całym świecie i to od wielu lat. Jak każda z nich niesie przy tym ze sobą morał, przestrzega przed egoizmem i uczy, że mimo wszystko należy postępować właściwie.

17. O wilku i siedmiu koźlątkach

Bajka o siedmiu koźlątkach to przestroga dla najmłodszych, aby zawsze słuchały swoich opiekunów i nie dały się zwieść namowom innych ludzi. To także opowieść o matczynej miłości, która jest w stanie wszystko przezwyciężyć. Mimo że koźlątka zostały oszukane przez wilka, które je pożarł, to ich matce udało się je uratować dzięki sprytowi. Wydostała z brzucha zwierzęcia swoje dzieci, a w ich miejsce włożyła ciężkie kamienie, co pozwoliło unicestwić wilka. Zło zostało więc pokonane, a dobro zwyciężyło. Bajka jest  potwierdzeniem tezy, że nie opłaca się źle postępować, ponieważ za złe uczynki spotka nas kara.

18. Jaś i magiczna fasola

Biedny Jaś sprzedaje swoją krowę w zamian za worek z magicznymi ziarnami fasoli, aby zadbać o siebie i swoją mamę po śmieci ojca. Po zasadzeniu ziaren na jego podwórku wyrasta sięgająca do nieba latorośl z mnóstwem pnączy. Chłopiec decyduje się po nich wspiąć. Na samej górze znajduje się wielki zamek zamieszkały przez złego olbrzyma, a także kura znosząca złote jajka i harfa. Nie tylko ten magiczny przedmiot chłopiec kradnie z zamku. Jego chciwość zaczyna wzrastać, dlatego zdenerwowany olbrzym rozpoczyna za nim pościg. Jaś jest jednak bardzo sprytny i ucina pnącze, po którym biegnie Olbrzym, pozbywając się w ten sposób przeciwnika. Także i tym razem zła postać zostaje ukarana.

19. Ubogi i bogaty

Pan Bóg schodzi na ziemię pod postacią człowieka i szuka schronienia. Jego kroki wiodą go najpierw do domu bogacza, który odmawia mu schronienia myśląc, że jest on żebrakiem. Kieruje się więc do kolejnego domu, zamieszkałego przez człowieka ubogiego, który dzieli się z nim wszystkim, co posiada. W zamian za okazaną pomoc Bóg pozwala mu wypowiedzieć trzy życzenia, lecz ubogi człowiek niewiele chce dla siebie. Kiedy bogacz pojmuje swój błąd próbuje oszukać Boga i w zamian także otrzymuje szansę na spełnienie swoich trzech życzeń, jednak wypowiada je nieroztropnie, przez co nie przynoszą mu nic dobrego. Baśń uczy pokory i pokazuje, że dobro wraca do ludzi, którzy sami je czynią. Pokazuje jednocześnie, że nie należy być zachłannym.

20. Sezamowa góra

Bajka opowiada o losach dwóch braci, z których jeden jest biedny, a drugi bogaty. Pierwszy z nich odnajduje górę, która otwiera się na magiczne hasło. W jej wnętrzu mieści się mnóstwo bogactw. Bierze jednak niewiele i przez jakiś czas żyje dostatnie, dzieląc się złotem z innymi. Kiedy złoto się kończy, ponownie powraca po skarb. Bogaty brat odkrywa jego tajemnicę, po czym sam udaje się do góry. Przez zachłanność traci jednak poczucie czasu i zapomina jakie jest hasło, które pozwoli mu się wydostać. W tym miejscu zastają go zbójnicy, czyli właściciele skarbu. Mszczą się na bogatym bracie za kradzież i odbierają mu życie.

21. Królewna Śnieżka

Piękna królewna zostaje wygnana przez macochę z zamku. Zazdrość o jej urodę sprawia, że macocha pragnie pozbyć się Śnieżki na zawsze. Ta jednak zdaje się doskonale radzić sobie w lesie, gdzie odnajduje chatkę krasnoludków. Mieszka z nimi przez jakiś czas i dba o swoich nowych przyjaciół, którzy darzą ją opieką i miłością. Macocha nie poddaje się i podstępem podaje Śnieżce zatrute jabłko, co sprawia, że zapada ona w śpiączkę. Wędrujący po lesie książę natrafia na grób Śnieżki i pragnie zabrać ze sobą jej ciało, a kiedy podnosi trumnę, z ust królewny wypada zatruty kawałek jabłka, dzięki czemu powraca ona do życia. Zła macocha zostaje ukarana za próbę zabójstwa królewny, która po ślubie z księciem zostaje królową. Dobroć Śnieżki jest nagrodzona, ponieważ czeka ją szczęśliwe i długie życie z ukochanym.

22. O krasnoludkach i sierotce Marysi

Krasnoludki wiosną wychodzą na powierzchnię, gdzie napotykają wielu ludzi, w tym sierotkę Marysię. Dziewczynka zagubiła swoje gąski i nie potrafi ich odnaleźć, dlatego pracowite krasnoludki postanawiają jej pomóc. W krótkim czasie odnajdują zagubione zwierzęta. To jednak nie koniec ich misji na powierzchni. Pomagają także innym postaciom. W trakcie swoich przygód zostają oszukane przez złego liska, który morduje gąski. Spotyka go najdotkliwsza z kar, czyli śmierć. Bajka wskazuje na fakt, że należy pomagać sobie nawzajem, gdyż współpraca pozwala szybciej osiągnąć zamierzony efekt, a osoby, które myślą tylko o sobie i tak nic na tym nie zyskują, a wręcz najwięcej tracą.

23. Pani Zima

Pani Zima to bajka o dwóch córkach, z których jedna była nad wyraz pracowita, a druga leniwa. Matka ceniła jednak znacznie bardziej tę leniwą, gdyż była ona jej rodzoną córką, zaś pracowita – przybraną. Kiedy obie z nich stanęły przed wyzwaniem podołaniu ciężkim obowiązkom Pani Zimy, okazało się, że jedynie pracowita córka jest w stanie im sprostać, ponieważ potrafi pokornie słuchać poleceń, a przy tym ma zapał do pracy, za co została sumiennie wynagrodzona. Leniwa córka, która także pragnęła otrzymać nagrodę, nie poradziła sobie z zadanymi zleconymi przez Panią Zimę, a jej lenistwo zostało ukarane, gdyż zamiast złotem, oblana została smołą. Morał z bajki jest więc prosty i zawiera się w ludowym przysłowiu „ciężka praca popłaca”.

24. Żabi król

Królewna podczas zabawy upuszcza szklaną kulę do studni. Nagle wynurza się z niej żaba, która potrafi mówić i oferuje królewnie pomoc w zamian za złożenie pewnej obietnicy. Królewna chętnie przystaje na propozycję, lecz w rzeczywistości nie ma zamiaru wywiązywać się z danego słowa i szybko ucieka do pałacu. Żaba jest jednak bardzo bystra i znajduje drogę do pałacu, a król słysząc o złożonej obietnicy, nakazuje córce, aby jej dotrzymała. Królewna niechętnie zgadza się i spełnia wszystkie prośby żaby. Po dotrzymaniu obietnicy, żaba przemienia się w pięknego królewicza. Baśń uczy więc, że trzeba być konsekwentnym i uczciwym, co wiąże się z koniecznością spełniania raz złożonych obietnic. Takie zachowanie z pewnością zostanie docenione, a może nawet nagrodzone.

25. Mały Książę

Mały Książę mieszka na odległej planecie, gdzie opiekuje się swoją jedyną przyjaciółką, kwiatem róży. Róża jest jednak niezwykle kapryśna i zupełnie nie docenia księcia, przez co ten decyduje się w końcu ją opuścić. W trakcie swojej wędrówki spotyka mnóstwo innych postaci, które objawiają mu prawdę o przyjaźni i miłości. Mały Książę zdaje się rozumieć, że nigdy nie powinien opuszczać swojej róży, ponieważ jest za nią odpowiedzialny. Róża także zdaje się pojmować, że źle traktowała jedynego przyjaciela, który był przecież jej całym życiem. Z tej historii można wiele się nauczyć o miłości oraz o tym, jak należy dbać o najbliższe nam osoby.

26. Piękna i Bestia

Piękna i Bestia to baśń ludowa, która wielokrotnie była adaptowana na potrzeby filmu. Opowiada historię Belli, która decyduje się uratować ojca więzionego przez Bestię. Udaje się więc do zamku i zgadza się zająć miejsce ojca w celi. Bestia traktuje jednak dziewczynę łagodnie, pozwalając jej przechadzać się po całej posiadłości. Dziewczyna szybko zaprzyjaźnia się z zaczarowanymi mieszkańcami zamku, a z ich pomocą odkrywa, że Bestia jest w rzeczywistości księciem, na którego wiedźma rzuciła urok. Bella zbliża się do Bestii. Kiedy okazuje się, że jej uczucie jest prawdziwe, Bestia na powrót przemienia się w księcia. To bajka, którą z pewnością należy przeczytać najmłodszym, aby mogły zrozumieć, że piękno tkwi tak naprawdę we wnętrzu drugiego człowieka, a nie w jego wyglądzie.

27. Stoliczku nakryj się

Kolejna w zestawieniu baśń Braci Grimm, która opowiada o krawcu i jego trzech synach. W ich domu panował niedostatek, a jedyny pokarm stanowiło mleko kozy, dlatego każdy z synów miał obowiązek wypasać ją na pobliskiej łące. Koza była jednak z natury prawdziwą kłamczuchą i po powrocie do domu, zawsze twierdziła, że nic danego dnia nie jadła, przez co krawiec pozbył się wszystkich synów z domu zarzucając im lenistwo i oszustwo. Dopiero kiedy odkrył, że koza go okłamuje, pożałował swojego czynu. W tym czasie każdy z synów uczył się innego zawodu. Najlepiej poradził sobie jednak najstarszy z nich, który uczył się u stolarza. W zamian za pilną edukację, otrzymał w prezencie magiczny stolik, który sam napełniał się daniami po wymówienia słów „stoliczku nakryj się”. Pozostali bracia także otrzymali magiczne podarunki i mimo, że większość z nich została skradziona, to braciom udało się odzyskać wszystkie dobra, a zaczarowany stolik zapewnił dobrobyt ich rodzinie. Koza, która nie grzeszyła prawdomównością, została zaś wygnana i użądlona przez pszczołę.

28. Paluszek

Paluszek to opowieść o maleńkim chłopcu, który pomimo kilku centymetrów wzrostu, okazał się niezwykle pomysłowy i zaradny. Bardzo chciał pomagać swojemu tacie, lecz nie był w stanie pracować fizycznie, dlatego rozwinął wyobraźnię, a tym samym nierzadko używał podstępu. Sprawiło to, że przeżył mnóstwo przygód, a nawet znalazł się w niebezpieczeństwie po tym jak trafił do krowiego żołądka. Na szczęście, tak jak każda bajka, tak i opowieść o Tomcio Paluszku skończyła się dobrze, a chłopiec zrozumiał, że nie powinien oddalać się od swojej rodziny. Niemniej, jego odwaga pomimo małego wzrostu, okazała się imponująca.

29. Krzesiwo

Krzesiwo to bajka, która opowiada o zakochanym żołnierzu i pięknej królewnie. Żołnierz dzięki męstwu, ale i sprytowi staje się posiadaczem magicznego krzesiwa, które jak się później okazuje, spełnia jego wszystkie życzenia. Żołnierz marzy jedynie, aby zobaczyć ponownie dawną ukochaną, co udaje mu się nawet kilkukrotnie, jednak po pewnym czasie zostaje złapany i uwięziony. Dzięki magii wydostaje z celi, unikając tym samym powieszenia, a historia kończy się ślubem zakochanych, co tylko potwierdza, że moc prawdziwej miłości jest ogromna.

30. Śpiąca Królewna

Śpiąca Królewna jest baśnią autorstwa Charles’a Perraulta. Zła wróżka rzuca klątwę na królewnę, zgodnie z którą, gdy  tylko ukończy 16 rok życia, ukuje się wrzecionem i umrze. Inna z dobrych wróżek próbuje zdjąć klątwę, jednak okazuje się, że może jedynie ją załagodzić. Królewna nie umrze, lecz zaśnie na sto lat, a po tym czasie obudzić może ją jedynie pocałunek księcia. Kiedy królewna kuje się wrzecionem w palec, na zamku ponownie pojawia się dobra wróżka i usypia wszystkich obecnych w zamku, aby mogli obudzić się za sto lat razem z królewną. Po tym czasie w zamku pojawia się książę, który zauroczony widokiem śpiącej królewny, całuje ją, a klątwa przestaje działać. To kolejna baśń opowiadająca o potędze miłości, która przypadnie do gustu zwłaszcza dziewczynkom.

Dlaczego warto czytać dzieciom bajki?

Dlaczego warto czytać dzieciom We współczesnych czasach, kiedy dostęp do technologii jest niemal nieograniczony, dzieci często zatracają się w korzystaniu z urządzeń mobilnych z dostępem do sieci. W efekcie już trzylatki potrafią biegle obsługiwać smartfon czy tablet. Psycholodzy zwracają uwagę na fakt, że tego rodzaju umiejętności mogą znacząco zaburzyć ich rozwój, co widocznie jest obecnie m.in. w zaburzeniach mowy. Najmłodsi zamiast wypowiadać kolejne słowa, uczą się klikać na ekranie. Nierzadko spędzają także czas na oglądaniu bajek, wpatrując się godzinami w telewizor. Zbyt częste obcowanie z telewizorem, tabletem czy komputerem, sprawia, że dzieci stają się mniej aktywne, spada jednocześnie ich kreatywność. Właśnie dlatego tak ważne jest znajdowanie ich innych form rozrywki. Do jednej z nich należy czytanie dzieciom na głos. Dlaczego warto to robić?

Bajki stanowią nieocenione źródło wiedzy, dzieci mogą poznać nowych bohaterów i przenieść się do ich świata. W związku z tym, że ich nie widzą, uruchamia się wyobraźnia. Najmłodsi mogą więc przenieść się do świata ulubionych postaci książkowych i razem z nimi przeżywać kolejne przygody. Czytanie rozbudza w nich ciekawość świata, a tym samym głód wiedzy, sprawiając że będą chętniej się uczyć.

Co ważne, czytanie dzieciom na głos sprawia, że szybciej nauczą się mówić. Podstawę tego procesu stanowi rozumienie mowy, czyli wytworzenie tzw. słownika biernego. Czytanie jest do tego doskonałą okazję. Maluchy poznają wówczas wiele nowych słów, a rodzice mogą wyjaśniać im ich znaczenie. O wiele łatwiej zapamiętać je jeśli zostaną umieszczone w wybranym kontekście. Ponadto, dziecko śledząc rozwój akcji, uczy się dostrzegać i przewidywać konsekwencje określonych działań. Zaczyna zatem rozumieć, jak działa łańcuch przyczynowo-skutkowy. To nieoceniona umiejętność w życiu społecznym.

Czytanie książek kształtuje również inteligencję emocjonalną dziecka. To właśnie z bajek najmłodsi uczą się empatii. Z każdą historią wiążą się przecież różnorodne emocji, od smutku, rozczarowania czy żalu po radość, euforię, a nawet zakochanie. Dzieci uczą się je nazywać, a dzięki temu łatwiej im zdefiniować później własne uczucia.

Czytanie książek dzieciom Czytanie dzieciom na głos to jednocześnie sposób na wpojenie im nowej wiedzy, a także na odnalezienie pasji. Z badań wynika, że dzieci, którym rodzice czytają bajki, znacznie chętniej same sięgają później po książki. Ma tu duże konsekwencje w późniejszym procesie edukacji, Dzieci, które czytają książki mają bogatszy zasób słownictwa, a przy tym łatwiej przychodzi im nauka ortografii. Nierzadko odnajdują w sobie również zamiłowanie do pisania bądź wymyślania różnych historii. Nie od dziś wiadomo przecież, że kreatywność idzie w parze z czytaniem.

Czytanie może być także sposobem na pozbycie się nudy. W dzisiejszych czasach, kiedy najmłodsi mają wokół siebie tak dużo bodźców, trudniej jest im się wyciszyć i skupić uwagę na jednej czynności. Czytanie książek z pewnością jest czynnością pozwalającą się odprężyć, a przy tym zapomnieć o wszystkim, co się wokół dzieje. To zatem przepis na smutki, chandrę czy nawet deszczowe popołudnie. Ciekawe historię wydają się bowiem nie mieć końca, a biblioteki pełne są nowości, dedykowanych właśnie dzieciom.

Rodzice, którzy dotąd nie czytali swoim pociechom, powinni szybko nadrobić zaległości. To jedna z najprostszych form usypiania malucha. Zabawa z tabletem lub smartfonem przed pójściem spać, zdecydowanie nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż dzieci wówczas stają się za bardzo rozbudzone, aby mogły spokojnie zasnąć. Dobra lektura może za to przynieść jedynie same korzyści.

4.1/5 - (7 głosów)