Jak dbać o włosy?

Angelika Niedźwiedzka

Spraw, by Twoje włosy były zawsze piękne

Włosy to prawdziwa ozdoba i biżuteria każdej kobiety. Mogą być one długie, krótkie, proste lub kręcone – najważniejsze, aby były zdrowe i piękne. W zależności od typu naszych włosów, skóry głowy i innych czynników będą one potrzebowały różnej pielęgnacji. Jak dbać o włosy aby uzyskać pożądany efekt?




Piękne włosy - jak dbać o włosy?

Podstawową kwestią jest oczywiście mycie. Częstotliwość mycia różnić się może w zależności od tego jak szybko przetłuszczają się nasze włosy. Znaczenie ma tutaj także środowisko, w którym przebywamy – osoby, które pracują bądź spędzają czas w miejscach, gdzie występują duże ilości pyłów itp. powinny zdecydować się na częstsze oczyszczanie. Do wyboru mamy różne produkty myjące w zależności od naszych potrzeb, mogą one oczyszczać silniej lub słabiej, zawierać składniki naturalne albo syntetyczne oraz dodatkowo wzmacniać włosy lub chronić przed uszkodzeniami. Wybierając szampon warto sugerować się problemem lub cechą włosów, która ma dla nas największe znaczenie.

Drugą podstawową czynnością o której muszą pamiętać wszyscy, którzy starają się należycie dbać o włosy jest ich odżywianie za pomocą specjalnych odżywek lub masek. W zależności od typu i potrzeb włosa możemy dobrać odżywki dla włosów osłabionych, farbowanych, łamliwych a także innych. Zawierają one różne składniki nawilżające i sami możemy ocenić które z nich działają w naszym przypadku najlepiej, zidentyfikujemy je metodą prób i błędów.

Rodzaje odżywek Odżywki występują w formie do spłukiwania oraz bez spłukiwania. Te pierwsze nakładamy tuż po umyciu, czekamy kilka lub kilkanaście minut a następnie spłukujemy. Odżywki bez spłukiwania zazwyczaj mają formę sprayu, a spryskujemy nimi wilgotne lub suche włosy. Bardzo często zawierają one dodatkowo filtry przeciwsłoneczne, które chronią łuski włosów przed uszkodzeniem i wysuszeniem. Jest to bardzo ważne jeśli zależy nam na dbaniu o włosy, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe może znacznie pogorszyć ich kondycję. W zależności od typu włosów możemy wybrać który rodzaj odżywek jest dla nas odpowiedni, a także stosować je jednocześnie lub naprzemiennie. Maski to nic innego jak silniej działające odżywki, które zazwyczaj nakładamy na dłuższy czas.

Mniej popularne, ale równie przydatne kosmetyki to różnego typu wcierki do stosowania na skórę głowy. Musimy bowiem rozróżnić pielęgnację włosów od dbania o samą skórę głowy. Odżywki czy maski nakładamy zwykle tylko od połowy długości w dół i nie powinny mieć one kontaktu ze skórą, ponieważ mogą zaburzać pracę gruczołów łojowych. Wcierki stosujemy natomiast tylko na skórę i te z kolei nie powinny mieć styczności z włosami, z racji że często zawierają w sobie alkohol, który ma działanie wysuszające. Wcierki świetnie sprawdzają się przy problemach skóry głowy takich jak nadmierne przetłuszczanie się włosów, pobudzają także cebulki do pracy, czego efektem jest większa ilość włosów i ich szybszy wzrost. Tego typu preparaty oparte są często na składnikach pochodzenia naturalnego, takich jak zioła.

Niezwykle ważna, niezależnie od typu włosów jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. W tym celu stosuje się różnego rodzaju olejki czy kremy nakładane na same końcówki włosów, dzięki czemu te mniej się łamią. Wskazane jest także używanie produktów termoochronnych, jeśli w stylizacji korzystamy z suszarki, prostownicy, lokówki czy innych narzędzi tego typu. Warto zadbać o wspomnianą już ochronę przeciwsłoneczną, zwłaszcza w trakcie wakacji w ciepłych krajach. Aby dbać o włosy nie należy tylko używać kosmetyków, trzeba mieć do nich odpowiednie podejście. Przede wszystkim, nie powinno się rozczesywać włosów mokrych. Nie u każdego jest to możliwe, ale warto spróbować pozostawić włosy po myciu do naturalnego wyschnięcia i dopiero wtedy je rozczesać. Zdecydowanie nie należy mokrych włosów szarpać, np. pocierając o nie ręcznikiem w celu usunięcia nadmiaru wilgoci. O wiele lepiej po prostu starać się je dociskać do materiału, nie pocierając. Za zniszczenia włosów mogą również odpowiadać gumki czy spinki z metalowymi elementami, o które pojedyncze włoski zaczepiają się a następnie są urywane, dlatego postarajmy się z nich zrezygnować.

Odżywki olejne Popularnym sposobem na pielęgnację włosów jest olejowanie, czyli nakładanie odpowiednio dobranego oleju na kilka lub kilkanaście godzin na włosy. Istnieją różne instrukcje co do tego jak taki zabieg wykonać, najlepiej wypróbować kilka opcji i wybrać tą, którą nasze włosy najbardziej polubią. Na suche lub wilgotne włosy nakładamy olej, dobrze aby był on tłoczony na zimno. Rodzaj oleju dobiera się w zależności od typu włosa, może to być oliwa z oliwek, olej winogronowy, lniany czy inne. Składniki odżywcze z oleju mają za zadanie przeniknąć do włosa i odżywić go. Po upłynięciu określonego czasu olej zmywamy. Zabieg taki nie przynosi zazwyczaj efektów po pierwszym wykonaniu, jednak może realnie zmienić stan włosów jeśli stosujemy go regularnie.

Choć branża kosmetyczna idzie do przodu, do destrukcyjnie działających na włos produktów wciąż należą farby. Oczywiście, nie oznacza to, że trzeba z nich rezygnować, warto mieć jednak świadomość, że włosy farbowane ulegają osłabieniu. Szczególnie silnie działają wszelkie farby rozjaśniające i same rozjaśniacze, ponieważ wytrawiają z włosów pigment i pozostawiają je puste. Osoby korzystające z zabiegów zmiany koloru powinny szczególnie dbać o włosy, zagwarantować im odpowiednią pielęgnację i korzystać z wysokiej jakości kosmetyków odbudowujących. Fani farbowania włosów na ciemne kolory muszą liczyć się z tym, że jeśli w przyszłości postanowią wrócić do swojego naturalnego, jaśniejszego odcienia, rozjaśnianie również może być nieuniknione. Oprócz farb tradycyjnych istnieją także te naturalne, np. henna. Jest to świetne rozwiązanie, trzeba jednak mieć świadomość, że jeśli za jakiś czas zdecydujemy się na farbę konwencjonalną, może ona nie zadziałać na potraktowanych uprzednio henną włosach.

Od kilku lat bardzo popularnym zabiegiem w salonach fryzjerskich jest keratynowe prostowanie włosów. To rozwiązanie zarówno dla fanów prostych włosów, którzy nie chcą codziennie używać prostownicy, jak i osób o włosach słabych i zniszczonych. Choć zdania na ten temat są podzielone i nie wszyscy są fanami tego zabiegu, wielu ekspertów poleca jego wykonanie. Polega on na nałożeniu na włosy preparatu z keratyną, czyli ich naturalnym budulcem,  a następnie wysuszeniu i wyprostowaniu ich w bardzo wysokiej temperaturze (ok. 200-215 st. C). Dzięki temu keratyna wprost wtłaczana jest do wnętrza włosa, z którego wypłukiwana będzie przez kolejne 2-3 miesiące. Włosy są dociążone, bardziej giętkie i mniej łamliwe. Pięknie błyszczą, są też bardzo “lejące”. Wyprostowanie jest swego rodzaju efektem ubocznym, które wynika z wypełnienia włosa, ale przede wszystkim to sposób na lepsze dbanie o włosy. Osoby, które dotąd codziennie je prostowały nie muszą robić tego przez długi czas, dlatego choć jednorazowo poddajemy je działaniu wysokiej temperatury, przez kolejne miesiące włosy mogą “odetchnąć”. U osób, które miały uprzednio mocno zniszczone włosy efekt utrzymuje się nawet do 5-7 miesięcy. Aktualnie można znaleźć zestawy do keratynowego prostowania włosów w domu, co oczywiście powinny robić tylko osoby, które mają wiedzę i doświadczenie w tym temacie.

Jak dbać o kręcone włosy?

Kręcone włosy Dbanie o kręcone włosy przysparza niejednokrotnie wiele problemów ich posiadaczowi. Główny problem to zwykle kwestia skrętu. W tym przypadku czas po umyciu włosów jest właściwie jedynym, kiedy posiadaczki loków mogą je rozczesać. W ciągu dnia nie należy tego robić, ponieważ w ten sposób niszczymy skręt i doprowadzamy do puszenia. Dlatego też wilgotne włosy najlepiej jest rozczesać grzebieniem o szerokim rozstawie zębów. Na rynku dostępnych jest także wiele kosmetyków, które poprawiają wygląd loków i fal i wzmacniają a także utrwalają skręt oraz zapobiegają puszeniu się włosów. Dzięki nim nie tylko stylizacja staje się łatwiejsza, ale mogą one mieć również działanie nawilżające i odżywcze.

Włosy kręcone są zwykle także wysokoporowate, co oznacza, że ich łuski nie domykają się i nie przylegają do siebie. W efekcie nie są one tak lśniące i o wiele łatwiej ulegają uszkodzeniom. Dlatego też należy stale kontrolować ich stan i jeśli nie należy do najlepszych, stosować delikatne produkty myjące i silnie odżywcze maski i odżywki.

Jak dbać o długie włosy?

Długie włosy Długie włosy z racji swej natury o wiele łatwiej uszkodzić. Codziennie je szarpiemy, zimą przycinamy suwakiem kurtki czy zaginamy pod szalikiem albo czapką. Im dłuższe będą nasze włosy, tym więcej wysiłku trzeba włożyć aby pięknie wyglądały. Aby odpowiednio dbać o długie włosy, należy skupić się na ich rozczesywaniu. Lubią się one bowiem plątać, co prowadzi do ich urywania czy łamania. Zainwestujmy więc w dobrą szczotkę, a grzebień zostawmy raczej do tworzenia fryzur i upięć. Pomogą nam także kosmetyki zapobiegające plątaniu włosów.

W tym przypadku warto pamiętać o regularnym podcinaniu końcówek, bo choć włos, wbrew popularnemu mitowi, rośnie od strony głowy, a nie końca, zniszczona, urwana czy rozdwojona końcówka powoduje dalsze niszczenie kolejnej części włosa. W tym przypadku warto także pamiętać, aby stosować gumki bez metalowych łączników, które wyrywają i uszkadzają włosy. Zamiast nich możemy skorzystać z tych wykonanych z tworzyw sztucznych, które dodatkowo nie powodują odgnieceń a także z tradycyjnych gumek, których końce są ze sobą zgrzewane.

Jak dbać o cienkie włosy?

Cienkie włosy Włosy cienkie często sprawiają swoim właścicielom problemy. Łatwo jest sprawić, by wyglądały na oklapnięte, są też o wiele delikatniejsze. Przede wszystkim warto zwrócić szczególną uwagę na kosmetyki, jakich używamy. Aby odpowiednio dbać o włosy cienkie, szukajmy produktów, które nie zawierają dużych ilości silikonów ani substancji obciążających. Olejki i inne kosmetyki tego typu stosujmy jedynie na same końce. Przydać się mogą również produkty poprawiające objętość, które uniosą włosy u nasady. Mogą to być specjalne pudry lub suche szampony. Tak jak w przypadku włosów długich, włosów cienkich nie szarpiemy, nie używamy narzędzi i akcesoriów, które mogą powodować ich łamanie lub wypadanie.

Zadbane, cienkie włosy mogą wyglądać równie pięknie, co te grube. Nie bez znaczenia jest tutaj także sama ich ilość. Osoby, które mają dużo cienkich włosów często określane są przez laików mianem osób o włosach grubych, co nie jest prawdą. Ci, którzy nie mieli tyle szczęścia by cieszyć się bujną czupryną mogą zainwestować w preparaty pobudzające wzrost nowych włosów takich jak wcierki, jak również wykonywać masaże skóry głowy.

Jak dbać o włosy rozjaśniane?

Włosy rozjaśniane Włosy rozjaśniane nie tylko można, ale wręcz trzeba pielęgnować szczególnie. Są one osłabione, zwłaszcza jeśli zabieg ten wykonujemy lub wykonywaliśmy regularnie. Jak więc dbać o włosy rozjaśniane? Przede wszystkim starajmy się unikać stylizacji na ciepło, czyli suszarki, prostownicy czy lokówki. Wyjątkiem może być tutaj opisywane wyżej keratynowe prostowanie. Włosy rozjaśniane pozbawiane są pigmentu, jest on z nich usuwany. W związku z tym są one w środku puste i wypełnienie ich keratyną może przynieść świetne rezultaty. Warto spróbować rzadziej farbować włosy, a kiedy już to robimy – farbujmy tylko odrost lub skorzystajmy ze specjalnych sprayów na odrosty, które mają słabsze działanie, ale jednocześnie są łatwiejsze w użyciu i mają mniejszy wpływ na włosy.

Oprócz tego, na rynku dostępna jest cała masa kosmetyków przeznaczonych dla włosów farbowanych i/lub rozjaśnianych, których zadaniem jest silne odżywienie. Jeśli rozjaśniliśmy włosy do blondu, przydatne będą także szampony lub płukanki tonujące, które pomagają pozbyć się żółtego refleksu. Mogą one jednak przesuszać włosy, dlatego warto poszukać tych z jak najłagodniejszym składem i starać się używać ich jak najrzadziej. Uważać musimy także na chlor zawarty chociażby w wodzie basenowej, pod wpływem którego rozjaśnione do blondów włosy mogą przybrać odcień zielony. Aby go zneutralizować, wystarczy zastosować różową płukankę.

Jak dbać o blond włosy?

Blond włosy Włosy blond możemy podzielić na włosy naturalne oraz farbowane/rozjaśniane, co ma ogromne znaczenie. O włosach rozjaśnianych możecie jednak przeczytać wyżej. W przypadku blondów naturalnych, warto pamiętać, że są one bardziej narażone na uszkodzenia niż ciemniejsze odcienie, ponieważ są mniej odporne np. na promieniowanie ultrafioletowe. Działa to podobnie jak w przypadku skóry, im ciemniejszy jej odcień, tym większa jest nasza odporność na światło UV. Właśnie dlatego albinosi, a także osoby o bardzo jasnych karnacjach są szczególnie na nie narażone. Podstawą są więc wszelkie produkty z filtrami przeciwsłonecznymi takie jak odżywki w sprayu lub produkty do stylizacji, obowiązkiem na wakacjach jest również kapelusz. Aby dbać o blond włosy, warto wyposażyć się w olejki, które nadadzą włosom blasku i połysku. Pamiętajmy, aby z nimi nie przesadzić – chcemy przecież aby włosy wyglądały na zdrowe, nie na tłuste.

Jak dbać o włosy farbowane?

Włosy farbowane Sprawa jest w tym przypadku dość podobna do kwestii dbania o włosy rozjaśniane. Włosy farbowane jednak mogą, ale nie muszą ulegać procesowi rozjaśniania. Jeśli je przyciemniamy, niszczymy je więc mniej. Warto pamiętać, że w farbach drogeryjnych bardzo często zawarty jest również rozjaśniacz, nawet jeśli kolor na który się decydujemy wcale nie jest szczególnie jasny.

Głównym problemem i zagwozdką dbania o włosy farbowane jest trwałość koloru. O ile blondynki spotykają się z żółknięciem lub zielenieniem odcienia, czasem także lekkim przyciemnieniem, o tyle posiadaczki innych odcieni, zwłaszcza tych szalonych i nienaturalnych muszą walczyć z wypłukiwaniem koloru. Kolor wypłukuje się zwykle podczas kontaktu z wodą. Osoby o mocno kolorowych włosach często przyzwyczajone są do ciągle zafarbowanej wody pod prysznicem oraz farbowania swoimi włosami takich przedmiotów jak poduszki czy kołnierzyki koszul. Pomóc mogą kosmetyki do włosów farbowanych, które oprócz dbania o włosy zapewniają także ochronę kolorów i zapobiegają blaknięciu włosów. Oprócz tego należy pamiętać o silnym nawilżaniu i ochronie przed czynnikami zewnętrznymi, jako że każde farbowanie osłabia włosy.

Jak dbać o włosy wysokoporowate?

Porowatość włosów to coś, o czym niewiele się mówi, a co jest bardzo ważne aby odkryć odpowiednie dla nas sposoby ich pielęgnacji. Włos pokryty jest bowiem łuskami. Jeśli przylegają one ściśle do siebie, oznacza to, że włosy są niskoporowate – występują między nimi niewielkie przerwy. Taki włos pięknie odbija światło, błyszczy, jest gładki i lejący. Typem tym pochwalić się mogą osoby o włosach zdrowych, często również cienkich i prostych. Włosy wysokoporowate to takie, gdzie między łuskami przerwy są duże. Są one przez to matowe i o wiele łatwiej je uszkodzić. Wysoka porowatość jest charakterystyczna dla włosów zniszczonych, ale także kręconych. Porowatość w pewien sposób jest nam dana naturalnie, ale możemy ją także kształtować. Właśnie dlatego osoby, których włosy naturalnie są niskoporowate, rozjaśnianiem i złą pielęgnacją mogą sprawić, że staną się wysokoporowate. Chcąc zadbać o włosy wysokoporowate, dążymy do zmniejszenia ich porowatości.

Włosy wysokoporowate Jako że włosy wysokoporowate szybko tracą wodę, warto stosować kosmetyki ochronne oparte na olejach lub silikonach. Stanowią one fizyczną barierę, zapobiegają kontaktowi włosa z czynnikami zewnętrznymi. Warto pamiętać, że w zależności od porowatości, włosy mogą lubić różne rodzaje olejów. Oleje dla włosów wysokoporowatych, które możemy nakładać zarówno na końcówki, jak i wykonywać przy ich pomocy olejowanie to np. olej lniany, słonecznikowy czy winogronowy. Starajmy się również unikać stylizowania na ciepło i wszelkich czynników szkodliwych takich jak np. farbowanie. Włosy traktujmy z dużą delikatnością, nie szarpmy ich i nie pocierajmy, zwłaszcza kiedy są wilgotne.

Jak dbać o włosy niskoporowate?

Włosy niskoporowate Omówiliśmy już jak zadbać o włosy o wysokiej porowatości. Ci z nas, którzy posiadają włosy niskoporowate mają szczęście być wśród osób o gładkich, lśniących włosach. Oznacza to, że pielęgnacja przynosi określone rezultaty lub po prostu włosy nie są narażane na nieprzyjazne warunki. To świetnie, teraz należy tylko utrzymać ten stan jak najdłużej. Z pomocą przyjdą oleje, które świetnie odżywiają włosy każdego typu. Nie warto również rezygnować z ochrony przeciwsłonecznej i przed zniszczeniami. Starajcie się jak najmniej używać suszarki, prostownicy czy lokówki. Pamiętajcie, że piękne włosy to efekt procesu, który trwa cały czas, dlatego w dalszym ciągu należy dbać o niskoporowate włosy, nawet jeśli wydaje się, że już tego nie potrzebują.

Jak dbać o włosy zimą?

Jak dbać o włosy w zimie Zimą włosy są szczególnie narażone na uszkodzenia – grube ubrania, mróz, wiatr czy śnieg zdecydowanie mocno dają im się we znaki. Z pomocą przyjdą nam kosmetyki oparte na emolientach, czyli mające działanie natłuszczające. Są to więc wszelkie oleje i olejki ochronne, które odgradzają włos od środowiska zewnętrznego i nie pozwalają na utratę wody ze środka włosa. Jeśli chcemy zadbać zimą o włosy, dobrze jest upinać je tak, aby przy wychodzeniu na zewnątrz można było schować je np. pod czapką i zminimalizować ich ruchy oraz pocieranie o materiały, które mogą je elektryzować. Jeśli masz problem z elektryzowaniem się włosów w okresie zimowym, możesz wypróbować specjalne produkty antystatyczne, które dodatkowo mogą mieć działanie nawilżające. Warto pamiętać także o regularnym podcinaniu zniszczonych końcówek, aby zapobiec niszczeniu się kolejnych partii włosa. Zimą szczególnie nie należy wychodzić z choćby wilgotnymi włosami na zewnątrz, ponieważ jeśli zgromadzona w nich wilgoć zacznie zamarzać, spowoduje to uszkodzenie struktury włosa.

Jak dbać o suche włosy?

Suche włosy W przypadku suchych włosów musimy skupić się na połączeniu dwóch działań – nawilżaniu bezpośrednim i ochronie. Nawilżanie bezpośrednie to dostarczanie substancji, które same w sobie nawilżą włosy i pozytywnie wpłyną na ich kondycję. Ochrona to natomiast zabezpieczanie włosów przed zniszczeniami. W przypadku włosów suchych przede wszystkim należy zrezygnować z silnie oczyszczających szamponów na rzecz tych łagodnych. Nie daj się jednak zwieść – często chętnie polecane szampony dla dzieci również mogą mieć składy pełne silnie działających substancji. Zrezygnować powinniśmy także z pianek do włosów, lakierów i wszystkich kosmetyków na bazie alkoholu, który bardzo negatywnie wpływa na włosy. Suszarka, prostownica oraz inne urządzenia działające za pomocą temperatury nie są wskazane i jeśli już ich używamy, wybierajmy najniższe możliwe temperatury. Również w tym przypadku sprawdzić może się prostowanie z użyciem keratyny, dzięki któremu włosy będą wypełnione i bardziej elastyczne, przez co przestaną się łamać. Jeśli chcemy dbać o suche włosy, zawsze należy pamiętać o zabezpieczaniu końcówek kosmetykami ochronnymi.

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Przetłuszczające się włosy Włosy przetłuszczające się są dużym i częstym problemem, który sam w sobie wynika jednak ze skóry głowy. Walka z nim jest niełatwa, ale możliwa do wygrania. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby skóra była dobrze oczyszczona. Używajmy więc silnie oczyszczających szamponów, ale takich, które nie podrażnią skóry głowy ani nie przesuszą samych włosów. Podczas mycia warto skupić się na samej skórze, a jedynie resztką szamponu umyć resztę włosów. Oprócz tego warto stosować specjalne wcierki, które zapobiegają nadmiernemu przetłuszczaniu się, a nie wpływają na same włosy. Dobrym rozwiązaniem są również peelingi do skóry głowy, które oczyszczą ją oraz usuną martwy naskórek, który może być przyczyną blokowania gruczołów łojowych, a w konsekwencji zwiększonego łojotoku.

Pod żadnym pozorem nie należy nakładać na skórę głowy odżywki do włosów, która może zatkać pory w skórze i również spowodować nadmierny łojotok. Nie jest to może kwestia stricte dbania o włosy przetłuszczające się, ale powstrzymajmy się również od dotykania tego typu włosów. Dotykanie, czesanie i inne podobne czynności pobudzają gruczoły w skórze do produkcji łoju. Warto pamiętać, że problemy z przetłuszczaniem mogą być spowodowane różnymi problemami wewnętrznymi, np. hormonalnymi, dlatego jeśli powyższe sposoby nie pomagają, warto udać się do lekarza.

Jak dbać o włosy zniszczone?

Zniszczone włosy W przypadku włosów zniszczonych głównym zadaniem jest ustalenie co za to zniszczenie odpowiada. Zazwyczaj jest to wynik nałożenia się kilku czynników, warto jednak uświadomić sobie który z nich jest tym przeważającym i wdrożyć odpowiednią pielęgnację. Uniwersalnym rozwiązaniem aby zadbać o włosy zniszczone jest stosowanie skoncentrowanych odżywek i masek do włosów, nakładanie ich po każdym myciu jest obowiązkowe. Regularne podcinanie zniszczonych końcówek, zaprzestanie lub zmniejszenie częstotliwości farbowania, ograniczenie stosowania urządzeń wykorzystujących ciepło, a także lakierów czy pianek do włosów, które zwykle oparte są na alkoholu to kolejne dobre kroki. Oprócz tego należy pamiętać, aby nie szarpać i nie ciągnąć włosów oraz nimi nie pocierać, szczególnie gdy są mokre lub wilgotne. Takich włosów nie należy także prostować lub kręcić z użyciem lokówki. Jeśli nie możemy obejść się bez stylizacji, zdecydujmy się na prostowanie przy użyciu suszarki i szczotki do włosów oraz kręcenie metodami bez używania ciepła.

Warto pamiętać, że na stan naszych włosów wpływ ma wiele czynników. Dbanie o włosy powinno więc polegać na połączeniu metod, które wpływają na wszystkie te kwestie. Aby dowiedzieć się jakie substancje czy formuły sprawdzają się w naszym przypadku, musimy eksperymentować i poznawać. Nie bez znaczenia pozostaje obserwacja naszych włosów, tylko dzięki niej możemy zorientować się czy coś nam służy lub szkodzi. Pomocą w tej kwestii służą także blogi, rankingi produktów oraz nasi znajomi i rodzina. Obecnie znaleźć można naprawdę dobrej jakości produkty w stosunkowo niskich cenach.

Rzadsze stylizowanie włosów za pomocą urządzeń i kosmetyków, ograniczenie farbowania oraz skupienie się na zwiększeniu ilość zabiegów odżywczych i pielęgnacyjnych to klucz do zdrowia, a co za tym idzie – piękna każdego rodzaju włosów.

Oceń artykuł