Najważniejsze festiwale muzyczne organizowane w Polsce, na które warto się wybrać
Lato to czas, kiedy odbywają się największe festiwale muzyczne w Polsce. Sprzyja temu wspaniała pogoda, która daje możliwość organizacji imprez plenerowych. Każdego roku organizowanych jest przynajmniej kilka imprez o tematyce muzycznej. Wiele z nich to wydarzenia cykliczne, bardzo dobrze znane fanom konkretnych brzmień. Do Polski zjeżdżają się europejskie oraz światowe zespoły, aby zaprezentować się przed liczną, polską publicznością. Co ciekawe, coraz większą atrakcją są występy polskich zespołów. Wszystko dlatego, że nasi muzycy zaczynają tworzyć utwory na miarę światowych hitów i już nie muszą się wstydzić, że blado wypadną na tle show realizowanego przez zagraniczne gwiazdy. Polskie festiwale muzyczne są dzięki temu różnorodne i jedyne w swoim rodzaju.
Dla wielu festiwale muzyczne stały się wydarzeniem, które co roku wypisują do kalendarza imprez, na których koniecznie muszą być, cokolwiek by się nie działo. Jest to wyjątkowa okazja, aby na żywo posłuchać dobrej muzyki i imprezować wraz z innymi jej miłośnikami. Największe festiwale muzyczne w Polsce są na tyle popularne, że wiele osób wyrusza nawet na drugi koniec kraju, aby w nich uczestniczyć. Same bilety nie są tanie, a do tego trzeba doliczyć nocleg i wyżywienie. Prawda jest taka, że dla muzyki wiele osób jest w stanie zrobić praktycznie wszystko, nie zważając na cenę. To jest w tym najpiękniejsze.
Mówi się, że kto raz pojechał na festiwal muzyczny, ten nie będzie mógł wyobrazić sobie kolejnego lata bez uczestniczenia w podobnej imprezie.
Jakie cechy mają festiwale muzyczne w Polsce?
- Impreza masowa.
- Charakter artystyczny.
- Główny element to występy muzyczne zaproszonych na wydarzenie zespołów oraz wokalistów.
- Niektóre festiwale muzyczne przyjmują formę konkursów.
- Najczęściej festiwale muzyczne odbywają się latem, głównie ze względów praktycznych pozwalających na ich organizację w plenerze.
Dlaczego festiwalowa atmosfera jest tak zaraźliwa?
- Można poznać wielu ludzi – największe festiwale muzyczne przyciągają prawdziwe tłumy, nie tylko miłośników muzyki z Polski, ale również z wielu innych krajów. To znakomita okazja do nawiązania nowych znajomości, jak i porozmawiania na różne tematy. Dzięki poznaniu nowych osób, można rozszerzyć swoje horyzonty, odmienić poglądy, jak i zobaczyć nową perspektywę na dobrze znane tematy.
- Nigdy nie będziesz tak blisko ulubionych artystów – oglądając występy ulubionych artystów w internecie, nigdy nie poczujesz tego dreszczyku emocji, który towarzyszy podczas występów na żywo. Festiwale muzyczne, ze względu na swoją specyfikę, są dla wielu artystów okazją do zaprezentowania szerokiej publiczności niepublikowanych nigdzie wcześniej utworów. Możesz być jedną z pierwszych osób, które usłyszą przeboje z najnowszej płyty artysty mającej premierę dopiero za jakiś czas.
- Jeżeli nie dla muzyki, jedź dla mody na festiwal muzyczny – Polska prężnie rozwija się pod względem kreowania stylu dzięki popularności polskich blogerek modowych. Wszystko zapoczątkowały Maffashion oraz Jessica Mercedes, które dorobiły się niemałej popularności na prowadzeniu blogów modowych. Największe festiwale muzyczne są zarówno dla nich, jak i dla pozostałych miłośników mody okazją do zaprezentowania pasujących do klimatu imprezy stylizacji.
Wspólna zabawa, która na festiwalach jest wszechobecna sprawia, że każdy utwór, nawet ten najbardziej osłuchany, odbierzesz w całkiem inny sposób. To wszystko dzięki atmosferze, jaka panuje na tego typu imprezach. Słuchając artysty na żywo, możesz przekonać się do jego twórczości, nawet jeżeli wcześniej nie była ona dla Ciebie zbyt interesująca. Niejednemu polskie festiwale muzyczne pokazały całkiem nowe ścieżki. Można dzięki temu w znakomity sposób rozwinąć swój gust muzyczny.
Sprawdź, na jakie festiwale muzyczne w Polsce warto się wybrać.
1.Orange Warsaw Festiwal
Od 2008 rok w Warszawie odbywa się Orange Warsaw Festiwal. Gromadzi każdego roku wieletysiące fanów muzyki, którzy oglądają ulubionych artystów we wspaniałej scenerii Toru Wyścigów Konnych Warszawa-Służewiec. Wśród gwiazd, które zaprezentowały swoje utwory przed festiwalową publicznością można wymienić m.in.:
- Kings of Leon,
- Years&Years,
- ImagineDragons,
- Beyoncé,
- Linkin Park,
- The Prodigy,
- Nelly Furtado.
Dlaczego ten festiwal muzyczny jest specyficzny? Ponieważ organizatorzy nie oferują przybyłym miłośnikom muzyki pola namiotowego, na którym mogliby rozbić namioty i stworzyć pewnego rodzaju wioskę muzyczną. Osoby spoza Warszawy muszą więc zapewnić sobie nocleg w hotelach lub u znajomych.
Miejsce: od 2015 roku na Torze Wyścigów Konnych Warszawa-Służewiec
Termin: maj lub czerwiec
2. Open’erFestival
Pierwsza edycja festiwalu została zorganizowana w Warszawie w 2002 roku pod nazwą Open Air Festiwal. Od 2003 roku jest ona jednak organizowana w Gdyni, w gminie Kosakowo pod nazwą Open’erFestival. Wymieniając największe festiwale muzyczne w Polsce nie można o nim zapomnieć, ponieważ dla wielu fanów muzyki rock, pop, hip-hop, indie rock, rocku alternatywnego, dance i muzyki elektronicznej jest to wielkie święto, na które czekają przez cały rok.
Festiwal muzyczny trwa cztery dni, a swoje możliwości muzyczne zaprezentowali na nim m.in.:
- Pink,
- Snoop Dog,
- The ChemicalBrothers,
- Peral Jam,
- Kasabian,
- Coldplay,
- Florence and the machine,
- Taylor Swift,
- Bruno Mars.
Warto również dodać, że festiwal muzyczny w Gdyni jest wydarzeniem nie tylko idealnym dla fanów brzmień, ale również dla fanów mody. To tu zjeżdżają się polskie gwiazdy, jak i blogerki modowe, aby zaprezentować letnie, festiwalowe stylizacje. Jak widać, festiwal muzyczny może mieć różne oblicza.
Miejsce: do 2005 roku Skwer Kościuszki w Gdyni, od 2006 roku lotnisko Babie Doły – Kosakowo w Gdyni
Termin: koniec czerwca, początek lipca
3. Jarocin Festiwal
Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, Festiwal Muzyków Rockowych, Jarocin Festiwal to wszystko nazwy tego samego wydarzenia muzycznego, które zapoczątkowano w 1970 roku. Jego założyciele to:
- Krzysztof Wodniczak – dziennikarz,
- Walter Chełstowski – reżyser, producent programów i widowisk muzycznych,
- Jacek Sylwin – manager,
- Leszek Winder – gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny.
Festiwal muzyczny skupia przede wszystkim osoby zainteresowane szeroko pojętą muzyką rockową. Za czasów PRL-u był okazją do manifestacji wolności, jak i oderwania się od szarej rzeczywistości. To właśnie tu w latach 80. można było zaprezentować niezależne gatunki muzyczne, nawet bez cenzury, która w tamtych czasach była mocno restrykcyjna. Bez dwóch zdań, ten festiwal muzyczny odegrał bardzo dużą rolę dla rozwoju polskiego świata muzycznego. Doceniany za promowanie muzyki rockowej gwarantuje publiczności niesamowite doznania aż przez 3 dni.
To właśnie na festiwalu w Jarocinie debiutowali m.in.:
- Love,
- Dżem,
- Oddział Zamknięty,
- AcidDrinkers,
Miejsce: Jarocin
Termin: okres wakacyjny (zwykle czerwiec lub lipiec)
4. Sunrise Festiwal
Pierwsza nazwa festiwalu to Sunrise with Ekwador. Organizowany jest od 2003 roku. Początkowo grano na nim przede wszystkim takie gatunki muzyczne, jak house, trance, techno i electro, ale od 2013 roku postanowiono skupić się przede wszystkim na Big Room / Trouse. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy festiwal muzyczny w Polsce, który skupia się na elektronicznej muzyce tanecznej.
Pozytywny odbiór festiwalu przez widzów spowodował, że w 2019 roku postanowiono zmienić jego dotychczasową lokalizację (amfiteatr w Kołobrzegu) na Lotnisko Kołobrzeg-Bagicz. Tym samym, festiwal zyskał dużo większą przestrzeń dającą organizatorom ogromne możliwości.
Kto pojawił się na festiwalu? M.in.:
- Andy Moor,
- Armin van Buuren,
- Tiesto,
- Lange,
- David Guetta,
- Arnej,
- Fedde le Grand.
Miejsce: Kołobrzeg
Termin: połowa lipca (zwykle ostatni tydzień lipca)
5. AudioriverFestival
Festiwale muzyczne w Polsce są różnorodne, co udowadnia kolejna propozycja znajdująca się na tej liście. AudioriverFestival to festiwal muzyki elektronicznej, który organizowany jest od 2006 roku. Przez kilka lat stałym miejscem jego organizacji była Wisła w Płocku. Dzięki formule open-air, jego organizacja była możliwa na plaży. Od 2011 roku zmieniają się miasta-organizatorzy tego wydarzenia muzycznego. Zadbano również o to, aby nie był to jedynie cykl koncertów, ale również okazja do podyskutowania na szereg ważnych zagadnień muzycznych. W tym celu stworzono Konferencję Muzyczną, Targi i Warsztaty Muzyczne, a także szereg wydarzeń towarzyszących.
Kogo można usłyszeć podczas AudioriverFestival? M.in.:
- Ella Eyre,
- Rysy,
- Natalia Nykiel,
- ZHU,
- Baasch,
- Birdy Nam Nam,
- Trentemøller,
- Little Dragon,
- BookaShade,
- Naughty Boy.
Miejsce:różne polskie miasta
Termin:ostatni tydzień lipca
6. Pol’and’Rock Festival (dawniej Przystanek Woodstock)
Fenomen na skalę światową. Różne są festiwale muzyczne, ale ten jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Jego założycielem, jak i głównym organizatorem jest Jurek Owsiak, znany wszystkim jako pomysłodawca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od 1995 roku festiwal muzyczny gromadzi prawdziwe tłumy w Kostrzynie. Duch festiwalowy jest tu wyjątkowy, ponieważ jego uczestnicy mogą nocować na specjalnie przygotowanym polu namiotowym. Dzięki temu w dużych grupach mają okazję dyskutować o występach artystów, jak i po prostu świetnie się bawić. Przystanek Woodstock to zdecydowanie jedna wielka imprezownią.
Głównym założeniem Przystanku Woodstock była chęć wyrażenia podziękowania dla wszystkich wolontariuszy, którzy przyczyniali się każdego roku do zbierania astronomicznych sum pieniędzy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od 2018 roku nosi on nazwę Pol’and’Rock Festival.
Jaką muzykę proponuje ten festiwal muzyczny? Przeważa rock, reggae, muzyka elektroniczna czy heavy metal. Na festiwalowej scenie występują najlepsi z najlepszych, cenieni przez publiczność artyści.
Uczestnicy festiwalu mieli okazję posłuchać na żywo m.in.:
- Myslovitz,
- IRA,
- Urszula
- LaoChe,
- Wojciech Waglewski z Fiszem oraz Emade,
- Vader,
- Closterkeller
- Łąki Łan.
- Ewelina Flinta,
- Tomasz „Titus” Pukacki,
- Gojira,
- Soulfly,
- Dubiozakolektiv,
- Alestorm,
- You Me atSix,
- Nocny Kochanek,
Miejsce: Kostrzyn nad Odrą
Czas: koniec lipca, początek sierpnia
7. OFF Festival
Jeżeli chcesz posłuchać muzyki alternatywnej, ten festiwal muzyczny jest idealny dla Ciebie. Oprócz tego gatunku, występują na scenie również zespoły grające rock, hip-hop,black metal, worldmusic, indie rock, indie pop, synth pop, dubstep. Do 2009 roku festiwal muzyczny odbywał się na terenie kąpieliska „Słupna” w Mysłowicach. Od 2010 roku jest natomiast organizowany w Katowicach. Dyrektorem muzycznym festiwalu jest Artur Rojek, były wokalista zespołu Myslowitz.
Dlaczego warto wybrać się na ten festiwal muzyczny? Ponieważ na żywo można posłuchać m.in.:
- Łoskot,
- Batushka,
- Mitch&Mitch,
- PRO8L3M,
- Kaliber 44,
- The Master Musicians Of Jajouka,
- The Jesus And Mary Chain,
- NeutralMilk Hotel,
- Glenn Branca.
Miejsce: Katowice, Dolina Trzech Stawów
Czas: pierwszy tydzień sierpnia
8. Kraków Live Festival
Gdzie organizowane są największe festiwale muzyczne w Polsce? Oczywiście w Krakowie. Od 2006 roku działa tu Live Music Festival, podczas którego można posłuchać muzyki rock, hip-hop, pop, electro oraz reggae.
Do 2013 roku nosił on nazwę Coce Live Music Festival, ale po wycofaniu się sponsora, czyli Coca-Coli, od 2015 roku obowiązuje nazwa Kraków Live Festival.
Swoje występy na Kraków Live Festival w trakcie dwóch dni festiwalu mieli jak do tej pory m.in.:
- Timbaland,
- The Prodigy,
- Sean Paul,
- Missy Elliott,
- Kaiser Chiefs
- Sokół feat. Pono,
- Pezet,
- IndiosBravos,
- Afromental,
- The Car Is On Fire.
- Krzysztof Zalewski,
- Natalia Nykiel,
- Marcelina
- PRO8L3M,
- Rosalie,
- Król.
Miejsce: Kraków
Czas: drugi lub trzeci weekend sierpnia
9. Tauron Nowa Muzyka
Dla fanów elektronicznej muzyki tanecznej oraz jazzu powstał Festiwal Nowa Muzyka, który od 2014 roku nosi nazwę Tauron Nowa Muzyka. Idea organizacji tego wydarzenia zrodziła się w 2006 roku. Pierwsza edycja odbywa się w Szybie Wilson w Katowicach, a od 2009 roku miejscem organizacji wydarzenia jest Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach (tereny byłej Kopalni Węgla Kamiennego w Katowicach).
Festiwal muzyczny stał się dla wielu niszowych artystów okazją do zaprezentowania się szerokiej publiczności. Mieli okazję na nim wystąpić twórcy z pogranicza muzyki elektronicznej, tanecznej i jazzowej. Swoje możliwości na scenie zaprezentowali m.in.:
- Autechre,
- DJ Krush,
- Prefuse 73,
- Jamie Lidell,
- Amon Tobin,
- Flying Lotus,
- Battles, Bonobo,
- Fever Ray.
Miejsce: Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach (tereny byłej Kopalni Węgla Kamiennego w Katowicach)
Czas: lipiec
10. IMPACT Festival
Od 2012 roku organizowany jest festiwal rockowy IMPACT. Pierwsze jego edycje odbyły się w Warszawie, na Lotnisku Bemowo. W latach 2014-2015 był on organizowany na Atlas Arenie w Łodzi, a od 2016 roku miejscem imprezy stała się Tauron Arena w Krakowie. W 2020 roku organizatorzy zaplanowali zorganizowanie wydarzenia ponownie na Atlas Arenie w Łodzi.
Na jednej scenie każdego roku występują prawdziwe gwiazdy muzyki rockowej, zarówno z Polski, jak i wielu innych krajów. Tym samym widzowie mają okazję posłuchać na żywo największych rockowych hitów, które elektryzują i wprawiają w wyjątkowy stan euforii.
Pokaz swoich możliwości jak do tej pory dali m.in.:
- 30 Seconds to Mars,
- Asking Alexandria,
- Paramore,
- Skillet,
- Black Sabbath,
- Alter Bridge,
- Aerosmith,
- Krzysztof Zalewski,
- Machine Gun Kelly,
- Linkin Park,
- OzzyOsbourne.
Miejsce: Łódź
Czas: czerwiec
Wiesz już, na jakie festiwale muzyczne w Polsce możesz się wybrać. Sprawdź, czego nie będziesz w stanie na nich zrobić!
Festiwale muzyczne pod wieloma względami są specyficzne. Zapewniają wiele atrakcji, ale nie ma sensu planować, co się będzie podczas nich robiło, ponieważ części założeń na pewno nie uda się zrealizować. Dlaczego? Ponieważ trzeba przyzwyczaić się do tłumów, ciągłego zgiełku oraz zapanować nad zmęczeniem, a to często bywa trudne.
Aby nie przeżyć zawodu po udziale w wybranym festiwalu muzycznym, warto wiedzieć, czego na pewno nie będziesz w stanie zrobić podczas tego wydarzenia, choćbyś dwoił się i troił.
Nie będziesz w stanie uczestniczyć we wszystkich koncertach
Na dobrym festiwalu aż roi się od znakomitych koncertów, na których swoje występy mają światowe gwiazdy. Często odbywają się one w jednym czasie na różnych scenach. Nie sposób więc być w dwóch lub trzech miejscach jednocześnie. Planować należy więc z głową.
Nie trać czasu na spotkania z wszystkimi możliwymi znajomymi, poświęć się muzyce
Wiele osób na festiwale muzyczne jedzie po to, aby spędzić czas ze znajomymi. Nie będzie to jednak proste, ponieważ każdy ma inny gust muzyczny, lubi inne zespoły. Nie ma możliwości, aby ze wszystkimi znajomymi spotkać się i spędzić czas. W końcu na festiwal muzyczny jedziesz po to, aby posłuchać na żywo zespołów, które po prostu uwielbiasz. Poświęć się temu, a spotkania ze znajomymi odłóż na później.
Ile byście nie wzięli pieniędzy, ciągle będzie za mało
Festiwale muzyczne to studnia bez dna, jeżeli chodzi o wydatki. Magia festiwalowa sprawia, że wiele osób po prostu traci głowę i wydaje pieniądze czy to na alkohol, czy na inne przyjemności. Wybierając się na festiwal, zawsze trzeba mieć pokaźny zapas gotówki na czarną godzinę.
Zapomnij o śnie
Festiwalowa rzeczywistości nie jest tak kolorowa, jak mogłoby się wydawać. Szczególnie, jeżeli nocujesz na polu namiotowym podczas Pol’and’Rock Festival. Zapomnij o tym, że się wyśpisz. Niektórzy przyjeżdżają tu po to, aby balować całe nocne, a o śnie zupełnie zapominają. I dobrze! W końcu powinien to być czas wspaniałej zabawy. Wyśpisz się po powrocie do domu.
Powerbank i ładowarka to najlepsi przyjaciele
Bateria w telefonie będzie potrzebowała stałego ratunku, ze względu na ilość wykonywanych zdjęć. Na każdym kroku będzie działo się coś, co trzeba będzie uwiecznić. Same koncerty wymagają ciągłego wykonywania nowych zdjęć, nagrywania filmików. W końcu to najlepszy sposób na zapamiętanie wyjątkowych chwil, które będzie się przeżywało podczas tego wydarzenia.
Pamiętaj, festiwale muzyczne są wielkim świętem muzyki
Każdy, kto wybiera się na festiwal muzyczny kocha muzykę. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Niektóre zachowania mogą jednak utrudniać życie i powodować, że będzie się psuło zabawę innym.
Złym pomysłem jest zajmowanie miejsc pod sceną czy też rozkładanie tam koców. Nie dość, że sami robimy sobie krzywdę, ponieważ nie będziemy w stanie ani nigdzie pójść, ani nic przez czas oczekiwania na wybrany koncert zobaczyć, to jeszcze wygospodarujemy dla siebie zbyt dużą ilość miejsca. To naprawdę denerwujące.
Nienajlepszym pomysłem jest również zabieranie dzieci na festiwal. To miejsce, w którym każdy chce się wyluzować, a nie słuchać płaczu dziecka. Sam nie będziesz w stanie posłuchać ulubionej muzyki, ponieważ pociecha będzie chciała jeść, pić, spać. Maluchy nie mają aż tak dużej wytrzymałości ani na hałas, ani na zmęczenie, dlatego festiwal muzyczny nie jest dla nich najlepszym miejscem do spędzania czasu.
Wybierając się na festiwal muzyczny dbaj zarówno o własny komfort, jak i nie przeszkadzaj przy tym innym. Do wyboru jest dużo wydarzeń muzycznych, dlatego każdy będzie w stanie znaleźć propozycję odpowiednią dla siebie.