Fenomen Gwiezdnych Wojen, czyli jak George Lucas zawojował świat i podbił serca widzów
Saga stworzona przez George’a Lucasa przez wielu uważana jest za unikatowe zjawisko w popkulturze. To nie tylko filmy, książki i komiksy, ale także gry, gadżety oraz miliony fanów na całym świecie, których rozpalają wszystkie historie, jak i postacie. Gwiezdne Wojny zawładnęły umysłami dzieci, jak i dorosłych. Wszystko zaczęło się w 1977 roku premierą filmu Star Wars, który w kolejnych latach zyskał podtytuł Część IV – Nowa nadzieja. Już od początku wielu przeczuwało, że seria Gwiezdne Wojny zostanie zapamiętana na długo, a Lucas zarobi miliony na produkcji. Wszystko stało się jasne w kolejnych latach, gdy pojawiły się dwa sequele, czyli Imperium kontratakuje w 1980 roku i Powrót Jedi w 1983 roku. Te filmy tworzą oryginalną trylogię Star Wars, dającą początek następnym.
Seria Gwiezdne Wojny liczy szereg powieści, komiksów, seriali telewizyjnych, gadżetów oraz gier komputerowych. Nie sposób ich wszystkich wymienić. W 2015 roku seria Gwiezdne Wojny oraz cała franczyza zostały wycenione na 42 mld USD. Tym samym, Gwiezdne Wojny znalazły się na 2 miejscu najbardziej dochodowych franczyz na świecie.
Gwiezdne Wojny – filmy, które zawojowały świat. Z czego wynika ich fenomen?
Należy zacząć od tego, że George Lucas jest prawdziwym mistrzem. Dlaczego? Ponieważ wykorzystał najprostszy, ponadczasowy patent, jakim jest stworzenie historii opartej na walce dobra ze złem. Czy mogło się to nie sprzedać? Oczywiście. Większe szanse miało jednak powodzenie tej uniwersalnej opowieści, szczególnie, że przedstawiane historie są zrozumiałe dla ludzi w każdym wieku, co stwarza ogromne pole do produkcji kolejnych produktów np. komiksów, gadżetów, gier komputerowych czy seriali telewizyjnych.
O popularności i niezwykłym fenomenie Star Wars świadczy również to, że niektóre cytaty z filmów przedostały się do potocznego języka fanów, a gadżety nawiązujące do produkcji m.in. świetlne miecze kojarzy praktycznie każdy, nawet jeżeli nie widział ani jednej części Star Wars.
Żaden inny produkt popkulturowy nie ma tak oddanej i zagorzałej rzeszy fanów jak Gwiezdne Wojny. Filmy, seriale, gry i inne elementy nawiązujące do sagi pasjonują, przyciągają oraz rozpalają. Co więcej, niektórzy byliby w stanie oddać ostatni grosz, aby tylko kupić unikatowy gadżet lub zobaczyć nową część w dniu premiery.
Dlaczego to właśnie seria Gwiezdne Wojny okazała się tak kasowym sukcesem? Składa się na to kilka aspektów:
- Jest to historia uniwersalna o walce dobra ze złem. Każdy ma szansę odnaleźć w niej element, który najbardziej go interesuje. Niezależnie od pokolenia, płci oraz wykształcenia, widz jest w stanie zrozumieć przekaz, jaki niosą za sobą filmy z tej serii.
- Konstrukcja Star Wars jest bardzo wyjątkowa. Nazywa się to dwukodowością. Filmy tworzone są w taki sposób, aby były zrozumiałe zarówno dla wiernych fanów, którzy nie opuścili ani jednej części, ale także dla osób, które nie odczytują zawiłych kontekstów, nie pasjonują się aż tak bardzo historią, a jednak chcą wybrać się na produkcję, która wzbudza tak duże emocje. Nie trzeba być zagorzałym fanem, aby oglądać Gwiezdne Wojny.
- Gwiezdne Wojny ze względu na bardzo rozbudowany świat przedstawiony są znakomitym produktem marketingowym. Nie ma żadnych problemów, aby na podstawie filmów z tej serii stworzyć gry komputerowe, seriale, gadżety, komiksy, memy oraz co tylko dusza zapragnie. Dla każdej grupy docelowej można przygotować produkt, który będzie dla niej interesujący.
- Popularność Star Wars nigdy nie zmaleje, nawet gdyby kolejne części były kiepskiej jakości. Widzowie już tak pokochali postacie i przedstawione historie, że nic nie jest w stanie ich zrazić. To miłość bezwarunkowa, wykreowana od pierwszej części przez majstersztyk Georga Lucasa.
- Kultowe dialogi oraz rekwizyty zbudowały społeczność, która nie wyobraża sobie nie pójść do kina na kolejną część czy odpuścić zakup najnowszego gadżetu.
Gwiezdne Wojny po kolei, czyli jak oglądać sagę George’a Lucasa?
George Lucas stworzył produkt doskonały, który dla wielu jest niemal religią. Wokół Star Wars wyrosło wiele mitów, teorii spiskowych, a niektórzy stracili wiele godzin oraz dni na analizowaniu postępowania bohaterów i rozkładaniu fabuły na czynniki pierwsze. Nie ma co się dziwić, że każdy ma swój ulubiony sposób na oglądanie Star Wars. Filmy można poznawać:
- zgodnie z przedstawianymi w nich wydarzeniami,
- zgodnie z numeracją kolejnych części nadaną przez Lucasa.
Dla osób, które nie mogą się zdecydować: George Lucas uważa, że jedynym prawidłowym sposobem poznawania jego historii jest druga opcja, czyli śledzenie losów od I do IX części. Wielu fanów uważa jednak, że jest to błędny sposób niszczący tajemniczość, element zaskoczenia i wielkość sagi. Szczególnie ten wariant może być rozczarowujący dla tych, którzy dopiero zaznajamiają się z historią. Na pewno nie mogą liczyć na pełne zaskoczenie, jak podczas oglądania zgodnie z czasem produkcji i przedstawianymi tam wydarzeniami. Jak więc oglądać Gwiezdne Wojny? Kolejność poniżej przedstawiona wydaje nam się najbardziej rozsądna i zadowalająca dla każdego:
- Gwiezdne Wojny: Część IV – Nowa nadzieja (1977)–to część, od której wszystko się zaczęło. Luke Skywalker poznaje Obiego-Wan Kenobiego, pozyskuje miecz świetlny, a także dowiaduje się o istnieniu Dartha Vadera. Bardzo ważnym elementem tej historii jest wyruszenie na poszukiwania księżniczki Lei i zniszczenie Gwiazdy śmierci.
- Gwiezdne Wojny: Część V – Imperium kontratakuje (1980) – Luke chce zostać jednym z Jedi, dlatego wybiera się na trening u Yody. W tym samym czasie Han Solo wraz z księżniczką Leią wyruszają na spotkanie z Lando Carlrissaianem. Stają się jednak przynętą Lorda Vadera, który chce z ich pomocą zwabić Luka. Dochodzi do kultowego starcia Skywalkera i Vadera.
- Gwiezdne Wojny: Część VI – Powrót Jedi (1983) –akcja toczy się na pustynnej planecie Tatooine, na którą wyruszają Luke, Leia, Lando Carlissain i Chewie. Ich głównym celem jest uwolnienie Hana Solo z rąk Jabby Hutta. Po raz kolejny Luke musi zmierzyć się z własnym ojcem.
- Gwiezdne Wojny: Część I – Mroczne widmo (1999) –Obi-Wan Kenobi i jego mistrz Qui-Gonmają za zadanie ocalić planetę Naboo. Po drodze spotykają młodego niewolnika, Anakina Skywalkera. Ważną rolę odgrywa tu Jar-Jar Binks, którego twórca Star Wars wręcz ubóstwia, w przeciwieństwie do fanów sagi.
- Gwiezdne Wojny: Część II – Atak klonów (2002) – poznajemy historię Dartha Vadera, czyli m.in. śmierć jego matki oraz romans z Padme Amidalą. Ważnym punktem filmu jest odkrycie przez Obi-Wan Kenobiego armii klonów budowanej przez Republikę.
- Gwiezdne Wojny: Część III – Zemsta Sithów (2005) –Anakin przechodzi na Ciemną stronę Mocy, a Republika rozpada się. Śmierć ponosi wielu Jedi, a także młodzi Padawanie.
- Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy (2015)–akcja toczy się 30 lat po wydarzeniach z „Powrotu Jedi”. Głównym wątkiem jest konflikt pomiędzy Republiką kierowaną przez Leię Organę-Skywalker a Najwyższym Porządkiem powstałym na zgliszczach Imperium.
- Łotr 1. Gwiezdne Wojny – historie (2016) – prequel „Nowej nadziei”. Wydarzenia tu przedstawione dzieją się przed IV częścią i kończą w momencie jej rozpoczęcia. Jyn Erso, córka twórcy Gwiazdy śmierci zostaje uwolniona przez Sojusz Rebeliantów. Jej podstawowym zadaniem jest odnalezienie planów pozwalających na zniszczenie broni.
- Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi (2017) –Rey chce przekonać Luka, aby zaczął ją trenować. Skywalker nie chce się tego jednak podjąć. Tymczasem ta para jest jedyną nadzieją Republiki na przetrwanie.
- Han Solo: Gwiezdne Wojny – historie (2018)– film opowiada o młodości Hana Solo. Widz dowiaduje się, jak poznał on Chewbaccę i Lando Calrissiana.
- Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie (2019)–członkowie Ruchu Oporu po raz kolejny muszą stawić czoła Najwyższemu Porządkowi. Mroczny Lord Sith zapowiedział podbicie lub zniszczenie wszystkich stawiających opór światów. Na poszukiwanie Palpatine’a wyrusza Kylo Ren. Rey trenuje pod okiem generał Leii Organy, a Poe, Finn, Chewbacca i C3-PO odkrywają, że w szeregach Najwyższego Porządku jest szpieg.
Dlaczego właśnie w takiej kolejności warto oglądać Gwiezdne Wojny? Chronologia, jaka została tu przedstawiona pozwala zaciekawić się historią, poznać dokładnie bohaterów, jak i cały świat wykreowany przez George’a Lucasa. Widz może przygotować się na najważniejsze, przełomowe wydarzenia, ponieważ napięcie narasta powoli, z każdą kolejną częścią. Wybierając ten podział jest szansa, że pokochasz Gwiezdne Wojny. Chronologia wydarzeń da Ci taką możliwość!
Największe organizacje kostiumowe, które zrzeszają fanów Star Wars
501 Legion
Największa światowa organizacja zrzeszająca fanów Star Wars. Powstała w 1997 roku w USA. W jej szeregach znajduje się ponad 14 000 członków z 60 krajów. Założyciel, Albin Johnson stworzył fanklub, którego głównym celem jest odtwarzanie strojów z Uniwersum z jak największą dokładnością, aby wiernie odwzorować występujące tam postacie. Gwiezdne Wojny dają ku temu dużo możliwości, ponieważ charakteryzacja jest tam wręcz mistrzowska.
Polski oddział organizacji nosi nazwę Polish Garrison 501st Legion.
Rebel Legion
Organizacja fanowska powstała w 2001 roku w Ameryce. Działa na tych samych zasadach co 501st Legion, ale jej członkami mogą być tylko fani posiadający strój jednego z pozytywnych bohaterów Star Wars. Filmy z tej serii dostarczają duże pole do popisu także pod tym względem, dlatego powstanie tej organizacji jest bardzo ciekawą przeciwwagą dla 501st Legion, w której może działać każdy.
Polski oddział Rebel Legion nosi nazwę Rebel Legion – Eagle Base. Został założony w 2006 roku.
Te gadżety zaskoczą nawet fana Star Wars! Filmy to jedno, a produkty marketingowe tworzone z myślą o wiernych widzach to dowód na pomysłowość i nieskończone możliwości branży kreatywnej. Sam zobacz!
Gadżety, stroje i akcesoria nawiązujące do Star Wars są jedyne w swoim rodzaju. Znaleźć można tak wiele oryginalnych produktów, że aż trudno uwierzyć w pomysłowość twórców. Jedno jest pewne – wybór jest tak duży, że zarówno fani Ciemnej strony Mocy, jak i Jasnej strony Mocy znajdą gadżety odpowiednie dla siebie. Wśród najpopularniejszych i najciekawszych można wymienić:
- szlafrok Jedi,
- miecze świetlne,
- kubek Darth Vader – w kształcie maski,
- ledowa lampka Gwiazda śmierci,
- czajnik Darth Vader,
- czapka z sylwetką Hana Solo,
- figurki Star Wars,
- plecaki,
- koszulki.
Wydawnictwa, które powstały na kanwie popularności Star Wars. Filmy, seriale, komiksy i wiele innych produktów popkulturowych
Poza oryginalnymi, filmowymi trylogiami powstała cała masa książek, komiksów, seriali i gier komputerowych, w których postacie ze Star Wars wiodą prym. Temu tematowi powinien być poświęcony osobny artykuł, dlatego tu jedynie zasygnalizujemy, na co powinieneś zwrócić uwagę, jeżeli Gwiezdne Wojny naprawdę Cię zainteresowały.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na twórczość Expanded Universe. Są to oficjalnie licencjonowane materiały, w których znajdują się historie wybiegające poza ramy podstawowych filmów Star Wars i szczegółowo rozbudowujące historię Galaktyki. Seria została zapoczątkowana książką „Spotkanie na Mimbam” Alana Deana Fostera z 1978 roku. Dzięki działalności EU wprowadzonych została szereg nowych bohaterów, m.in. wielki admirał Thrawn.
Gwiezdne Wojny to także seriale animowane. Pierwszy ukazał się w 1985 roku i nosił tytuł Gwiezdne Wojny: Droidy. Jedną z najbardziej znanych serii animowanych są z pewnością Gwiezdne Wojny: Wojny klonów, w których rycerze Jedi walczą, aby utrzymać i przywrócić porządek.
W 2019 roku powstał również serial aktorski „The Mandalorian”, pierwszy taki produkt w świecie Gwiezdnych Wojen. Głównym bohaterem jest mandaloriański wojownik, a akcja toczy się pomiędzy wydarzeniami z Powrotu Jedi a Przebudzenia Mocy, jednocześnie po upadku Imperium Galaktycznego i przed narodzinami Najwyższego Porządku.
Świat komiksów dzięki Star Wars jest również bardzo bogaty.Wśród tytułów najbardziej godnych uwagi można wymienić:
- Star Wars – Mara Jade: Ręka Imperatora,
- Star Wars – DarthVader i widmowe więzienie,
- Star Wars – Lando,
- Star Wars – DarthVader: Cienie i tajemnice,
- Star Wars – DarthVader i jego wojna z rebelią.
Fani gier komputerowych również nie będą zawiedzeni. W świecie Gwiezdnych Wojen również dla nich coś się znajdzie. I to niemało. Tytułów jest naprawdę dużo. Część z nich powstała na bazie filmów pełnometrażowych i są to głównie gry fabularne. Ale także miłośnicy wyścigów, gier akcji, RPG oraz gier przygodowych znajdą tytuły warte uwagi. W co więc warto zagrać?
- Star Wars Jedi Knight: JediAcademy,
- Star Wars: Knights of the OldRepublicStar Wars RogueSquadron II: Rogue Leader,
- Star Wars Battlefront II,
- Jedi Knight II: JediOutcast.
Jeszcze Wam mało? Bardzo dużą popularnością cieszy się również seria LEGO Star Wars, w której można znaleźć m.in. klocki Lego oparte na filmach z serii Gwiezdne Wojny. Największym zestawem, jaki powstał jest Millennium Falcon Ultimate Collector’s Edition składający się z 7541 klocków! Specjalnie dla fanów klocków Lego oraz Star Wars wypuszczono również gry komputerowe:
- Lego Star Wars: The Video Game,
- Lego Star Wars II: The OriginalTrilogy,
- Lego Star Wars: The Complete Saga,
- Lego Star Wars III: The Clone Wars,
- Lego Star Wars: The Force Awakens,
- Lego Star Wars: The Skywalker Saga.