Posiadanie samochodu w obecnych czasach jest niemal niezbędne. Bez względu na to, czy poszukujemy nowego auta z salonu, czy może pojazdu używanego, nie zawsze stać nas na wymarzony model. Z pomocą przychodzą jednak dostępne w bankach kredyty samochodowe, które stanowią bardzo popularną metodę finansowania zakupu pojazdu – bez względu na to, czy jest on nowy, czy używany. Sprawdź, czy warto brać kredyt na samochód, ile kosztuje takie zobowiązanie oraz co kredytodawcy biorą pod uwagę, wydając decyzję o przyznaniu kredytu samochodowego.
Kredyt samochodowy – czym jest?
Kredyt na samochód to oprocentowane zobowiązanie celowe, które może być udzielone zarówno przez bank, jak i samego dealera samochodowego. Oznacza to, że środki otrzymane w jego ramach można przeznaczyć wyłącznie na zakup pojazdu – co kredytodawca będzie kontrolował. Wbrew pozorom z pomocą kredytu samochodowego można kupić nie tylko auto, a też np. motocykl, traktor, skuter, quad, przyczepę, kamper, a nawet łódź motorową czy maszyny budowlane. Ogólnie rzecz ujmując, kredyt samochodowy można przeznaczyć na kupno nowego lub używanego pojazdu z ważnym dowodem rejestracyjnym. Co więcej, na rynku dostępne są osobne kredyty samochodowe dla osób fizycznych oraz dla firm.
Aby móc otrzymać takie finansowanie, musimy otrzymać pozytywną ocenę banku w sprawie naszej zdolności kredytowej. Odbywa się ona na tej samej zasadzie, co w przypadku kredytów hipotecznych czy gotówkowych. Musimy dostarczyć odpowiednie dokumenty, które instytucja następnie przeanalizuje i na ich podstawie oceni, czy nasze możliwości finansowe pozwolą nam na spłacenie kredytu samochodowego. Najważniejsze dane, na jakich opiera się ocena zdolności kredytowej, to źródło dochodu oraz jego wysokość, miesięczne wydatki, inne zobowiązania (w postaci kredytów, pożyczek, limitów w koncie czy kart kredytowych), a także liczba osób w gospodarstwie domowym oraz stan cywilny. Wpływ na pozytywną opinię banku co do przyznania kredytu na samochód ma także nasza historia kredytowa, a więc terminowe wywiązywanie się z poprzednich zobowiązań. Na jej podstawie instytucja jest w stanie ocenić naszą wiarygodność i profil ryzyka związany z ewentualnym udzieleniem nam finansowania. Historia kredytowa oceniana jest na podstawie raportu Biura Informacji Kredytowej, w którym odnotowywane są wszystkie dane dotyczące spłaty zaciąganych zobowiązań.
Co jednak zrobić, kiedy nasza zdolność kredytowa jest negatywna, a historia – daleka od idealnej? Czy istnieje kredyt samochodowy bez BIK? Pod tą nazwą kryją się produkty oferowane przez instytucje pozabankowe. Zaciąga się jednak u nich nie kredyt, a pożyczkę na samochód. Choć potocznie terminów tych używa się zamiennie, to podstawową różnicą między nimi jest fakt, że tych pierwszych mogą udzielać wyłącznie banki. Kredyt samochodowy bez BIK czy kredyt samochodowy bez zaświadczeń to rozwiązanie dla osób w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej, które nie mogą pozwolić sobie na wnioskowanie o finansowanie w banku. Instytucje te bowiem stawiają swoim klientom wyższe wymagania niż firmy pożyczkowe czy parabanki. W związku z tym do otrzymania kredytu samochodowego bez zdolności kredytowej trzeba spełnić mniej formalności, co z pewnością będzie istotne dla osób, którym zależy na czasie.
Starając się o kredyt na samochód bez BIK potrzebny nam będzie wyłącznie dowód osobisty z numerem PESEL oraz numer konta bankowego, na który mają trafić środki. W przypadku finansowania z banku będziemy potrzebowali większej liczby dokumentów – o nich napiszemy jednak w dalszej części artykułu. Następnie będziemy musieli wypełnić formularz, w którym zadeklarujemy wysokość miesięcznych wpływów i wydatków – podobnie jak przy braniu kredytu w banku. Co jednak istotne, takie zobowiązanie to kredyt samochodowy na oświadczenie – instytucja, u której się o niego staramy, nie będzie weryfikować podanych informacji w BIK czy innych bazach dłużników. Warto podkreślić również, że kredyt samochodowy bez zdolności kredytowej można wziąć zarówno na zakup nowego pojazdu, jak i tego używanego.
Jaki kredyt na samochód wybrać?
Zostawmy już jednak produkt, jakim jest pożyczka na samochód i skupmy się na kredytach oferowanych przez banki. Jeśli Twoja zdolność i historia kredytowa pozwalają Ci na skorzystanie z usługi właśnie takiej instytucji, przed Tobą wybór odpowiedniego rodzaju kredytu samochodowego. Tych w ofercie banków jest kilka.
Pierwszy z nich to standardowy kredyt samochodowy. Nie różni się on znacząco od „tradycyjnego” kredytu, np. gotówkowego. W takim scenariuszu klient spłaca zobowiązanie w ratach (zazwyczaj równych, a więc każda transza ma taką samą wartość). To najprostszy i najwygodniejszy scenariusz regulowania kredytu samochodowego, który stanowi większość tego typu zobowiązań proponowanych przez banki. Kwota finansowania przelewana jest na konto osoby sprzedającej, dealera czy komisu, a klientowi pozostaje tylko spłacać kredyt samochodowy. Oprocentowanie takich produktów zależy od konkretnej oferty, zazwyczaj waha się ono w granicach 8-10 proc. Jeśli chodzi zaś o okres spłaty, to maksymalna możliwość to wzięcie kredytu na samochód na okres 10 lat. Takie zobowiązanie można przeznaczyć na pojazd nowy lub używany, jednak w tym drugim przypadku banki często ograniczają wiek samochodu. Niektóre instytucje oferują także w ramach kredytu samochodowego finansowanie auta sprowadzonego z zagranicy. Podsumowując, ten rodzaj zobowiązania jest najbardziej intuicyjny i nie różni się zasadniczo od standardowej oferty kredytów dostępnych w bankach.
Kolejny rodzaj kredytu na samochód wygląda już nieco inaczej. Jest to tzw. Kredyt 50×50, choć istnieją również inne wariacje: 60×40 czy 4×25 proc.Co kryje się pod tymi wartościami? Przy zakupie pojazdu, od razu wpłacamy połowę (czy 60 proc.) kwoty sprzedającemu. Po roku uiszczamy pozostałą część, którą można uregulować jednorazowo lub rozłożyć na raty. Co ważne – takie raty nie są oprocentowane. Czy jest to jednak sposób na tani kredyt samochodowy? Niekoniecznie – mimo że nie płacimy odsetek z tytułu oprocentowania, to musimy liczyć się z prowizją za jego udzielenie oraz podwyższonym ubezpieczeniem. Jeśli zaś chodzi o kredyt 4×25 proc., jego regulowanie działa analogicznie: na początku wpłacamy ¼ kwoty samochodu, a następnie, co roku, regulujemy taką samą sumę. Który z tych scenariuszy to najtańszy kredyt samochodowy? Tego nie da się ocenić jednoznacznie. Wszystko zależy od wysokości prowizji oraz ubezpieczenia, które ustala wyłącznie kredytodawca. Wadą takiego kredytu na samochód jest to, że nie jest on łatwo dostępny. Zazwyczaj oferują go banki samochodowe – należące do koncernów motoryzacyjnych, udzielające finansowania zakupu pojazdów własnej marki.
Ostatni rodzaj kredytów samochodowych to kredyty z ratą balonową. Podobnie jak w przypadku kredytów 50×50, aby taki zaciągnąć, musimy dysponować na początku spłaty własnymi środkami. Następnie, przez kolejne kilka lat (w zależności od tego, na jaki okres kredytowania się zdecydujemy), spłacamy nieoprocentowane raty – jednak nie regulujemy całości wartości samochodu. Ostatni etap to właśnie wspomniana rata balonowa, która stanowi określony procent ceny auta. Możemy albo spłacić ją jednorazowo albo rozłożyć na kolejne raty. Jest jednak też trzecia możliwość, która czyni z takiego produktu najlepszy kredyt samochodowy dla osób, które co jakiś czas chcą wymieniać cztery koła na nowe. Możemy bowiem pozostawić pojazd w rozliczeniu dealerowi, a jego wartość będzie pierwszą wpłatą na nowy samochód. Podobnie jak w przypadku formuły 50×50, takie zobowiązania są zazwyczaj domeną wyłącznie banków samochodowych i znalezienie ich nie jest najłatwiejszą rzeczą. Jednak ze względu na to, że raty w takim scenariuszu nie są oprocentowane, to dobry sposób na tanie kredyty samochodowe, szczególnie dla osób, które często zmieniają pojazdy.
Kredyt samochodowy czy gotówkowy – który wybrać?
Choć teoretycznie dedykowanym produktem do sfinansowania zakupu własnych czterech kółek jest kredyt samochodowy, to istnieje dla niego łatwa alternatywa – kredyt gotówkowy. Czym różnią się te dwie metody finansowania? Podstawową różnicą jest fakt, że kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel, z którego realizacji nie będziesz musiał tłumaczyć się bankowi. Kredyt na samochód jest celowy, a więc sposoby na spożytkowanie uzyskanej gotówki są mocno ograniczone. Chcesz przeznaczyć kredyt gotówkowy na samochód? Nic nie stoi na przeszkodzie!
Jeśli jednak szukasz najtańszego kredytu samochodowego, rozejrzyj się za produktami o takiej właśnie nazwie. Z reguły są one korzystniej oprocentowane niż kredyty gotówkowe. Dlaczego? Z takim finansowaniem wiąże się o wiele więcej zabezpieczeń, w związku z tym banki mogą zaoferować klientom preferencyjne oprocentowanie. Kredyt gotówkowy na samochód jest takich instrumentów pozbawiony – instytucja musi więc zrekompensować sobie podwyższony poziom ryzyka przy takim zobowiązaniu, dlatego nakłada na nie wyższe stawki. Nawet najlepszy kredyt samochodowy oznacza konieczność jego zabezpieczenia – zazwyczaj są to zastaw rejestrowy (działający analogicznie do nieruchomości przy kredycie hipotecznym – w razie niespłacania zobowiązania bank może ubiegać się o swoje prawa do pojazdu), przywłaszczenie na zabezpieczenie oraz cesja z polisy AC. To oznacza, że w przypadku np. kradzieży auta, odszkodowanie będzie należeć się bankowi, a nie Tobie. Warto wziąć to pod uwagę, decydując się na kupno samochodu na kredyt –przez to, że z kredytem gotówkowym nie są powiązane aż tak duże zabezpieczenia, musi on być droższy, co w tej sytuacji skłania do wyboru najtańszych kredytów samochodowych.
Z powyższym wiąże się jednak wada tego typu produktów – mimo że wypadają korzystniej cenowo, to z ich otrzymaniem wiąże się o wiele więcej formalności. Co prawda możliwe jest znalezienie kredytu samochodowego online, gdzie wniosek składamy bez wychodzenia z domu, jednak aby go zdobyć i tak musimy przedstawić określone dokumenty, a także wykupić wskazane przez bank ubezpieczenie AC. Musimy wylegitymować się dowodem osobistym oraz prawem jazdy, a także dysponować zaświadczeniem od pracodawcy lub innym dokumentem określającym nasze przychody – adekwatnie do naszego źródła utrzymania. Poza tym przy staraniu się o samochód na kredyt musimy przedstawić dokumenty dotyczące samego pojazdu, jak umowa kupna-sprzedaży, kopia dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu czy zaświadczenie o braku wpisu w rejestrze zastawów. W przypadku kredytu gotówkowego na samochód procedura ta jest o wiele mniej skomplikowana. Często do otrzymania środków na konto wystarczy sam dowód osobisty lub oświadczenie dotyczące wysokości zarobków. To sposób na kredyt samochodowy bez zaświadczeń – choć oczywiście nie wszystkim bankom przy udzielaniu takiego finansowania wystarczy deklaracja. Kredyt gotówkowy jest więc szybszy w otrzymaniu.
Daje on również większą swobodę. Sprawdza się to szczególnie w przypadku, gdy szukasz kredytu na samochód używany. Często w regulaminach typowych kredytów samochodowych jest określone, że wiek pojazdu nie może przekraczać określonego pułapu. Jeśli szukamy metody na sfinansowanie zakupu auta starszego niż to w szczegółach oferty, możemy się srogo zawieść. Kiedy jednak rolę kredytu na samochód używany będzie pełnił kredyt gotówkowy, wiek samochodu nie ma najmniejszego znaczenia. Składając wniosek o kredyt na nowy samochód lub model używany, musimy mieć także sprecyzowany konkretny egzemplarz – w końcu przeznaczamy go na ściśle ustalony cel. Kiedy jednak bierzemy samochód na kredyt gotówkowy, wcale nie musimy jeszcze wiedzieć, na jaki model wydamy otrzymane pieniądze. Co więcej, nie musimy tej kwoty w całości przeznaczać wyłącznie na pojazd, a nadwyżkę spożytkować np. w celu zakupu nowych opon.
Niestety, oferta najlepszych kredytów samochodowych jest stosunkowo ograniczona – o wiele szybciej wśród propozycji banków można znaleźć jednak kredyty gotówkowe. Przy wyborze zobowiązania warto więc kierować się albo niskimi kosztami danego produktu, albo wygodą oraz swobodą w jego dysponowaniem. Jeśli szukasz taniego kredytu samochodowego, zdecyduj się na produkt celowy, dedykowany wyłącznie pod zakup auta. Z kolei kiedy zależy Ci na większej elastyczności i mniejszej liczbie formalności, warto przyjrzeć się kredytowi gotówkowemu.
Jak znaleźć najlepszy kredyt samochodowy? Ranking takich produktów na pewno okaże się pomocą zawężającą pole poszukiwań. Z kolei kalkulator kredytu samochodowego pozwoli na obliczenie najważniejszych kosztów związanych z zobowiązaniem. Porównując różnego rodzaju produktu, szczególną uwagę poświęć na RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania to wskaźnik, który uwzględnia nie tylko koszty odsetkowe danego produktu, lecz także inne opłaty związane z zaciągnięciem określonego zobowiązania, które trzeba będzie uregulować w ciągu roku. Najlepszy kredyt samochodowy to taki, który ma jak najniższe RRSO. Aby jednak takie porównania były wiarygodne, zadbaj, by wszystkie instrumenty biorące udział w zestawieniu miały taki sam okres kredytowania oraz częstotliwość płacenia raty.
Kredyt na samochód czy leasing – czym się różnią?
Zapisanym w świadomości wielu konsumentów terminem dotyczącym nabywania samochodu jest leasing. Wielu klientów uznaje jednak, że jest to usługa przeznaczona wyłącznie dla firm. Tymczasem istnieje coś takiego, jak leasing konsumencki, z którego mogą skorzystać osoby fizyczne. Czym różni się on od pożyczki na samochód czy kredytu samochodowego?
Leasing to forma dzierżawy, wynajmu pojazdu na określony czas. Często korzystają z niego przedsiębiorstwa, ale mogą to zrobić także osoby prywatne. Różnicą między kredytami samochodowymi a jego leasingiem jest fakt, że w przypadku tego drugiego klient może – ale nie musi – wykupić pojazd na własność. Użytkownik płaci co miesiąc ratę leasingową i nie musi martwić się o ewentualne usterki związane z pojazdem – tym zajmuje się leasingodawca. Poza tym leasing wiąże się z mniejszą liczbą formalności, niż ma to miejsce przy nawet najlepszym kredycie na samochód – tutaj musimy liczyć się z wykupowaniem dodatkowych ubezpieczeń oraz dłuższym oczekiwaniem na decyzję co do przyznania finansowania, samodzielnym wpisywaniem pojazdu do rejestru czy zgłoszeniem go do zastawu rejestrowego. Jeśli jednak w grę wchodzi leasing, wszystkie te formalności załatwia za nas firma leasingowa.Za wadę takiego rozwiązania można jednak uznać fakt, że przy wypożyczeniu samochodu w takiej formie musimy dysponować pewnym wkładem własnym – jego wysokość jest zależna od usługodawcy. Jeśli nie mamy możliwości pokrycia danej kwoty, najlepszy kredyt samochodowy dla nas to ten standardowy, spłacany w ratach równych, bez konieczności finansowania inwestycji z własnej kieszeni.
To wszystko nie oznacza, że kredyt na nowy samochód lub na używany jest pozbawiony zalet. Przede wszystkim w tym scenariuszu to my jesteśmy współwłaścicielami auta – drugim jest bank, a pojazd jest zabezpieczeniem finansowania. Jeśli zaś chodzi o leasing, to w jego przypadku jesteśmy tylko użytkownikami czterech kółek – właścicielem jest leasingodawca. Z jednej strony to wygodne rozwiązanie w przypadku awarii czy usterek – użytkownik nie musi zaprzątać sobie głowy wydatkami. Z drugiej – nie mamy prawa zmienić nic w wyglądzie czy mechanice pojazdu, bo nie jesteśmy jego właścicielami. Najlepsze kredyty samochodowe mają z kolei to do siebie, że bezzwłocznie możemy dokonywać w ramach kupionego w ten sposób pojazdu dowolnych zmian, bez konsekwencji.
Kolejną przewagą nawet najtańszych kredytów samochodowych jest możliwość ich zawieszenia lub nadpłaty. Innymi słowy, w momencie, kiedy nasza sytuacja finansowa nie pozwala nam na spłacenie kolejnej raty, możemy odroczyć jej płatność – oczywiście o ile pozwala nam na to regulamin danej oferty. Z drugiej strony, zawsze możemy takie zobowiązanie wcześniej spłacić lub nadpłacić. W obu przypadkach nie wpływa to na naszą sytuację własnościową – kupując pojazd na kredyt samochodowy, po jego spłaceniu jesteśmy jego pełnoprawnymi posiadaczami. Inaczej sytuacja wygląda przy leasingu. Możliwość wykupienia auta po jego spłaceniu jest zależna wyłącznie od tego, czy terminowo wywiązywaliśmy się z regulowania zobowiązania. Jeśli nie – nie mamy możliwości zdobycia określonego pojazdu na własność, a leasingodawca może wręcz zażądać zwrotu auta.
Jak już wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu, na najlepszy kredyt na samochód możemy wziąć pojazd zarówno nowy, jak i używany – oczywiście do pewnego pułapu, który określony jest w regulaminie danego produktu. Mamy tutaj dość dużą dowolność co do modelu samochodu. Tego z kolei nie można powiedzieć o leasingu. W takiej formie możemy zdobyć auto wyłącznie nowe lub mało używane. Jest to model zazwyczaj droższy, którego wybór jest ograniczony ofertą danej instytucji. Dodatkowo w ramach leasingu mogą nas spotkać dodatkowe opłaty – np. za przekroczenie limitu kilometrów czy wyjazd wypożyczanym samochodem zagranicę. W przypadku nawet najtańszego kredytu na samochód takie ograniczenia nie występują – pojazdem można dysponować w dowolny sposób.
Zasadniczym podobieństwem między leasingiem a kredytami samochodowymi jest fakt, że przed ich udzieleniem sprawdzana jest zdolność kredytowa leasingobiorcy czy kredytobiorcy. Zazwyczaj instytucje posiłkują się w tym celu raportem BIK. Oznacza to, że jeśli nasze możliwości finansowe nie są potwierdzone we wspomnianej bazie, nie mamy szans ani na leasing, ani na kredyt samochodowy. Porównanie tych instrumentów może być przydatne dla osób, którym niekoniecznie zależy na posiadaniu auta na własność oraz nie chcą martwić się o koszty związane z utrzymaniem pojazdu. W takiej sytuacji lepiej wybrać leasing. Z kolei osoby bardziej niezależne, dla których własne cztery kółka to podstawa, powinny postawić na najlepszy kredyt na samochód, dopasowany do swoich potrzeb.
Najlepsze kredyty samochodowe – ranking. Jak znaleźć korzystne finansowanie zakupu auta?
Skoro znalazłeś się tutaj i przeglądasz ten artykuł to zapewne zastanawiasz się nad wzięciem kredytu samochodowego online lub w placówce banku. Jeśli Twoja odpowiedź na pytanie „kredyt samochodowy – czy warto?” brzmi twierdząco, pozwól, że przybliżymy Ci miejsca, w których możesz szybko i bezpłatnie sprawdzić zestawienie najkorzystniejszych tego typu produktów.
Najlepsze kredyty samochodowe znajdziesz w dostępnym w internecie rankingu. W zestawieniu tym zawarto najważniejsze informacje dotyczące tych produktów, ich koszty oraz pełen regulamin oferty. To tam sprawdzisz m.in. RRSO, oprocentowanie czy wysokość raty wybranego przez Ciebie kredytu samochodowego. Ranking jest aktualizowany na bieżąco i zawiera propozycje od wszystkich największych polskich banków. Dzięki niemu wybranie najlepszego kredytu na samochód nie musi być trudne! Znajdują się tam zarówno oferty banków samochodowych, jak i innych instytucji oferujących kredyt na samochód. Ranking ten, poza podstawowymi informacjami, zawiera również link do szczegółów właściwej oferty oraz możliwość kontaktu z konsultantem, który wyjaśni wszelkie wątpliwości dotyczące wybranego kredytu samochodowego.
Kalkulator kredytu samochodowego to z kolei bardziej spersonalizowane narzędzie, w którym sam wybierasz parametry Twojego przyszłego zobowiązania. Ustalasz tam kwotę kredytu, okres spłaty oraz oprocentowanie, które najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom co do najtańszego kredytu samochodowego. Kalkulator na tej podstawie oblicza wysokość raty zobowiązania oraz całkowity koszt. Zależy Ci na jak najniższej racie? Zdecyduj się na jak najdłuższy okres kredytu na samochód. Kalkulator natychmiast pokaże Ci, że wydłużenie czasu spłaty oznacza niższe miesięczne obciążenie – wystarczy dokonać kilku prostych obliczeń. Pamiętaj jednak, że im dłużej regulujesz dług, tym droższe będą kredyty samochodowe. Kalkulator podaje bowiem również sumę spłat zobowiązania – a ta zwiększa się wraz z wydłużeniem okresu spłaty.
Szukając kredytu samochodowego online, warto zacząć jednak od skorzystania z narzędzia, jakim jest kalkulator zdolności kredytowej. Jest on uniwersalny do wszelkiego rodzaju kredytów – hipotecznych, gotówkowych czy na zakup pojazdu właśnie. W ramach takiego narzędzia musisz podać większość danych, których banki oczekują przy ocenie zdolności kredytowej – wynagrodzenia, wydatków czy kosztów innych zobowiązań. One również liczą się przy staraniach o kredyt samochodowy. Kalkulator zdolności kredytowej następnie pokaże Ci, jaka kwota finansowania będzie bezpieczna dla Ciebie i banku – a więc nie nadwyręży nadto Twojego budżetu i nie będzie rodzić ryzyka dla instytucji. Pamiętaj jednak, że wskazania takiego narzędzia to jedynie wskazówka – ostateczną kwotę finansowania poznasz dopiero po złożeniu odpowiednich wniosków i dokumentów. Zastanawiasz się, ile kosztuje kredyt na samochód? Kalkulator poda Ci odpowiedź na to pytanie. Narzędzie to często wyposażone jest w symulację harmonogramu spłaty – taki dokument otrzymasz zresztą wraz z ewentualną umową. Dzięki niemu dowiesz się, jak dużą ratę będziesz musiał płacić – uwzględnia on również podział kwoty na część kapitałową oraz odsetkową. Wszystko podane w jasny i przejrzysty sposób, w formie tabeli lub wykresu.
Wciąż wahasz się, gdzie wziąć kredyt na samochód? Ranking czy kalkulator to jedno, pomocną formą researchu będzie jednak również spytanie o opinię znajomych, którzy mają doświadczenie na tym polu. Za cenną wskazówkę może posłużyć także przejrzenie forów internetowych lub portali, których tematykę stanowi kredyt samochodowy. Opinie internautów czy klientów banków również mogą Ci się przydać w poszukiwaniach. Pamiętaj jednak, by decyzja co do finansowania zakupu pojazdu była przede wszystkim uwarunkowana Twoimi potrzebami oraz możliwościami, a także by dokładnie zapoznać się z zapisami umowy przed jej podpisaniem, na bieżąco wyjaśniając wszelkie wątpliwości z pracownikiem banku.