Wśród wielu projektów służących promowaniu przedsiębiorczości w Polsce na uwagę zasługuje na pewno kampania „Cash Lajf Balans”. Akcja skierowana była do młodych osób, które już niebawem będą decydować o swojej przyszłości. Co bardzo ważne, odbiorcami kampanii byli nastolatkowie mieszkający w makroregionie Polski Wschodniej, gdzie założenie własnego biznesu nie wydaje się być zbyt popularną ścieżką zawodową.
Cele kampanii „Cash Lajf Balans”
Projekt „Cash Lajf Balans” opracowany został przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i był współfinansowany z Funduszy Europejskich (Program Polska Wschodnia). Akcja skierowana była do uczniów szkół ponadpodstawowych znajdujących się w 5 województwach Polski Wschodniej, mianowicie: województwa lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Dlaczego akurat tutaj? Ponieważ zgodnie z badaniami CBOS, nastolatkowie (15-19 lat) z tego regionu w większości w ogóle nie rozważają założenia w przyszłości własnej firmy. Najczęstszym pomysłem na karierę jest po prostu wyjazd do Warszawy lub innego dużego miasta.
Celem kampanii „Cash Lajf Balans” było więc zachęcenie młodzieży do podejmowania się aktywności biznesowej i edukowanie na tematy związane z przedsiębiorczością czy samodzielnym prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednocześnie chodziło o pokazanie młodzieży, że warto rozwijać swoje pasje, a następnie w oparciu o nie tworzyć własny biznes, który będzie sposobem na życie. Ważnym aspektem projektu było uświadomienie młodym ludziom, jakie możliwości dają Fundusze Europejskie, które mogą być ogromnym wsparciem podczas uruchomiania firmy, a później mogą pomóc rozwijać i poszerzać działalność.
Jakie działania zrealizowano w ramach kampanii „Cash Lajf Balans”?
Organizatorzy projektu „Cash Lajf Balans” mieli świadomość, że aby miał on szanse na skuteczność, musi wykorzystywać łatwe w odbiorze i ciekawe dla młodych osób formy przekazu. A skoro współczesna młodzież dowiaduje się w zasadzie wszystkiego z Internetu, to właśnie tam osadzono całą kampanię.
Cykl filmów o przedsiębiorczości
Po pierwsze w ramach akcji „Cash Lajf Balans” stworzono cykl 8 filmów, które zamieszczono na specjalnym kanale projektu na platformie YouTube. Poruszały one rozmaite tematy z obszaru przedsiębiorczości oraz Funduszy Europejskich, ale ich bohaterami byli młodzi przedsiębiorcy – często niewiele starsi od odbiorców. Do cyklu wybrano osoby mieszkające w Polsce Wschodniej, które odniosły sukces, stawiając na własny biznes.
W filmach opowiadają oni o swoim pomyśle na firmę, o tym, jakie były początki ich działalności biznesowej, z jakimi wyzwaniami musieli się zmierzyć i jakie są ich największe zawodowe sukcesy. Młodzi przedsiębiorcy dawali też konkretne wskazówki, które są bardzo przydatne dla osób rozważających założenie własnej firmy. Znalazły się tu m.in. porady dotyczące tego, czym w ogóle należy zająć się na samym początku działalności, gdzie można starać się o jej dofinansowanie czy jak krok po kroku założyć firmę. Bazując na swoim doświadczeniu, bohaterzy filmów podpowiadali również, jakie kwestie warto sprawdzić i dobrze przemyśleć, zanim zdecyduje się wejść na rynek.
Filmy przygotowane zostały nie tylko w wersji podstawowej, ale też w wersji dla osób z niepełnosprawnościami (dostosowane do potrzeb osób niewidzących czy niesłyszących). Wszystkie filmy nadal dostępne są na kanale „Cash Lajf Balans” na YouTube’ie.
Gra edukacyjna
Oglądanie filmów może dać pewną wiedzę i stanowić inspirację, jednak kampania „Cash Lajf Balans” zawierała też bardziej angażujący element – grę edukacyjną. Za pomocą tego typu narzędzia edukacyjnego młodzi ludzie mogli uczyć się poprzez zabawę. Zadania, jakie musieli wykonywać gracze, były zainspirowane prawdziwymi historiami przedsiębiorców, którzy współpracowali przy realizacji projektu, co dodawało grze realizmu i wiarygodności.
Gra została zaprojektowana w taki sposób, by użytkownik wykorzystywał zdobytą wiedzę z obszaru przedsiębiorczości i jednocześnie poszerzał ją o elementy dotyczące prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Gra zawierała symulacje prezentujące, w jaki sposób rozwija się biznes oraz quizy z obszaru przedsiębiorczości. Dzięki temu użytkownicy byli zachęcani do poszerzania wiedzy biznesowej oraz stymulowani do ćwiczenia podejmowania decyzji. W czasie gry trzeba też było decydować, jak dużo czasu poświęci się na pracę, a ile na odpoczynek i rozrywkę, a więc można było ćwiczyć tzw. work-life balance (zachowanie zdrowej równowagi pomiędzy pracą i życiem).
Co więcej, uwzględniony został także element rywalizacji, która zwłaszcza w przypadku młodych osób często wpływa bardzo motywująco. Gracze mogli przechodzić na coraz wyższe poziomy, a w ten sposób ścigać się z kolegami i porównywać osiągane wyniki.
Gra edukacyjna opracowana została na smartfony i tablety z oprogramowaniem Android lub iOS i udostępniona została w sklepach Google Play i App Store. Apka była bezpłatna i oczywiście w pełni bezpieczna.
Konkursy z nagrodami
W czasie kampanii „Cash Lajf Balans” na stronie internetowej projektu raz w tygodniu ogłaszany był konkurs związany z tematem przedsiębiorczości. Każdorazowo konkurs miał 2 wersje: pierwsza dla uczniów, druga dla szkół. W konkursach przewidziano nagrody, jednak żeby je wygrać, niezbędna była nie tylko wiedza z zakresu przedsiębiorczości, ale też spora kreatywność. W przypadku zadań dla uczniów chodziło o nagranie filmu zgodnie z danym wyzwaniem. Następnie dochodziło do głosowania, w którym mogli brać udział internauci. Zwycięzcą był ten uczestnik konkursu, którego dzieło uzyskało najwięcej głosów.
Szczegółowo temat konkursów zrealizowanych w ramach projektu omówiliśmy w tekście pt. Konkursy akcji „Cash Lajf Balans”.
Scenariusze lekcji dla nauczycieli
Pomysłodawcy projektu „Cash Lajf Balans” chcieli także wesprzeć nauczycieli w edukowaniu uczniów na tematy związane z przedsiębiorczością. W związku z tym opracowano interesujące scenariusze lekcji właśnie z tej tematyki, które można było wykorzystać podczas realizacji lekcji z różnych przedmiotów, takich jak np. język polski, przedsiębiorczość czy informatyka.
Przykładowo, tematy, jakie obejmowały scenariusze lekcji, to m.in.:
- Lekcja przedsiębiorczości – ekosystem biznesu, inwestorzy i dotacje, wsparcie pozafinansowe, mentoring i coaching.
- Lekcja języka polskiego – rodzaje biznesów, badanie rynku, Business Model Canvas, sposoby na ocenienie pomysłów na biznes.
- Lekcja informatyki – badanie grup klientów, narzędzia stosowane do badania rynku, narzędzie Answer the Public, statystyki grup odbiorców.
- Lekcja języka angielskiego – startupy i przedsiębiorstwa, kanały dystrybucji, mapa biznesu, elementy modelu biznesowego.
Wszystkie materiały edukacyjne można było pobrać bezpłatnie na stronie internetowej kampanii.
Ponadto nauczyciele mogli nie tylko realizować lekcje, bazując na materiałach udostępnionych w ramach projektu „Cash Lajf Balans”, ale też wspólnie ze swoimi uczniami uczestniczyć we wspomnianych już konkursach.
Przedsiębiorcy uczestniczący w projekcie „Cash Lajf Balans”
Ważnym aspektem kampanii „Cash Lajf Balans” był fakt, że do współpracy przy jego realizacji zaproszeni zostali prawdziwi młodzi przedsiębiorcy z Polski Wschodniej, którzy doskonale znają wątpliwości, jakie pojawiają się przed decyzją o założeniu firmy oraz problemy, na jakie można natknąć się już w czasie jej prowadzenia i rozwijania.
Na uczestnictwo w kampanii zdecydowali się następujący przedsiębiorcy/firmy:
- Marcin Joka (28 lat, Białystok) i wspólnicy – PHOTON
Photon to firma, która stworzyła robota edukacyjnego. Na jej przykładzie świetnie widać, że dobry pomysł to nie wszystko, a równie ważna jest umiejętność znalezienia użytkowników, którzy wybiorą oferowany produkt (czy usługę). Niezbędna jest też wiara, że rzeczy niemożliwe nie istnieją.
- Barbara Szacoń-Wójcik (30 lat, Rzeszów) – WORDPASSION
Historia tej przedsiębiorczyni dowodzi, że do sukcesu własnej firmy potrzebna może być dokładna analiza rynku, inwestycja w sprzęt, upór, a także wsparcie najbliższych.
- Daniel Krężołek (33 lata, Kielce) – KLUBOKAWIARNIA QUEST
Daniel to miłośnik gier komputerowych, którego zainspirowała obserwacja, jak bardzo uczestniczenie w grach łączy ludzi. Dzięki temu wpadł on na pomysł, by stworzyć Quest, niepowtarzalne miejsce dla graczy w Kielcach.
- Karolina Kuzioła-Sierosławska (30 lat, Białystok) – SŁODKO
Karolina stanowi przykład, jak można połączyć życie zawodowe z pasją oraz rodziną. Prowadzi ona własną cukiernię w Białymstoku, za którą stoi dokładna kalkulacja finansowa i skuteczny biznes plan. To wszystko sprawia, że obok sukcesu biznesowego przedsiębiorczyni może pochwalić się balansem w życiu.
- Krzysztof Sobczak (37 lat, Olsztyn) – EMPLOCITY
Krzysztof rozpoczął swoją drogę od pasji do biegów wytrzymałościowych, natomiast później udało mu się rozgryźć rynek rekrutacyjny oraz algorytm AI (sztucznej inteligencji). W jego historii doskonale widać, że bardzo istotnym ogniwem w budowaniu firmy są też relacje międzyludzkie oraz chęć realizacji osobistych pasji.
- Laura Godek-Miąsik (33 lata, Kielce) – LYOFOOD
Laura założyła małą manufakturę produkującą żywność dla podróżników. LyoFood odniosło komercyjny sukces, a to przede wszystkim za sprawą 3 elementów: skrupulatnej analizy grupy docelowej, dobrze zaplanowanej reklamy i pozyskania dofinansowania.
- Rafał Wolak (32 lata, Olsztyn) – CAMFLY
Założona przez Rafała firma CamFly może pochwalić się przeszkoleniem kilkuset operatorów dronów, a w jej załodze jest kilkunastu instruktorów. Sukces firmy zbudowany został dzięki szczegółowej analizie rynku i zapotrzebowania, perfekcyjnemu przygotowaniu i właściwemu wsparciu.
- Jakub Lachowski (28 lat, Konopnica) – PLANTALUX
Przedsiębiorca, który stale poszukuje na rynku czegoś nowego i który kładzie ogromny nacisk na badania i dogłębne rozmowy z ewentualnymi klientami. Dzięki temu firma Jakuba eksportuje produkty do 7 krajów, zgarnęła wiele nagród, a jej właściciel ma kolejne pomysły na dalszy rozwój.
Kampania „Cash Lajf Balans” w liczbach
Po zakończeniu projektu „Cash Lajf Balans” przygotowano krótki film zawierający podsumowanie akcji, który opublikowano na YouTube’ie. Zaprezentowano tu liczby, które świadczyły o dużym zainteresowaniu kampanią. Przykładowo na tamten moment sama gra edukacyjna została pobrana ponad 2,5 tys. razy.
Jak podali organizatorzy, młodych ludzi przyciągnęła kampania reklamowa towarzysząca projektowi. „Cash Lajf Balans” miała mocno ponad 53 mln 600 tys. wyświetleń. Cykl filmów zamieszczonych na specjalnym kanale na YouTube’ie odnotował ponad 1 mln 400 tys. wyświetleń, a strona projektu – ponad 205 tys. wyświetleń. Kampania została zauważona przez różnego rodzaju media (Internet, prasę, radio) – poświęcono jej blisko 200 publikacji. Projekt promowali też influencerzy (kanał „Matura to bzdura” i „Gilathissnew”), a ich formaty związane z akcją odnotowały ponad pół miliona wyświetleń. Wyemitowany został również materiał na temat gry „Cash Lajf Balans” w telewizji na kanale poświęconym grom komputerowym. Wskaźnik AVE, oznaczający ekwiwalent reklamowy (pokazuje on, jaki byłby koszt publikacji czy emisji przekazu, jeśli byłaby to reklama), wyliczono na blisko 900 tys. zł.