Bezpieczni w czasie epidemii – projekt edukacyjny NFZ 

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) przygotował w czasie trwania pandemii koronawirusa specjalny projekt edukacyjny „Bezpieczni w czasie epidemii”. Na czym polegała ta kampania, jakie tematy poruszała i jacy eksperci wzięli w niej udział? 

Pandemia COVID-19 w Polsce 

Bezpieczni w czasie epidemii - COVID-19 w PolscePierwsze przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce w marcu 2020 r. i w tym samym miesiącu ogłoszona została przez WHO pandemia COVID-19, czyli epidemia o wyjątkowo dużych rozmiarach. Zaraz potem w Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego.  

W kolejnych miesiącach koronawirus szybko się rozprzestrzeniał: liczba nowych zakażeń mocno wzrastała, przybywało też ofiar śmiertelnych. Przykładowo w październiku 2020 r. oficjalna liczba potwierdzonych zakażeń wynosiła już łącznie 100 tys., przy czym trzeba pamiętać, że liczba osób zarażonych była na pewno znacznie wyższa.  

W międzyczasie rząd wprowadzał wiele tymczasowych obostrzeń. Zamknięto placówki oświatowe i usługowe, wprowadzono nauczanie zdalne, ograniczono możliwość przemieszczania się, odwołano imprezy masowe itp. Bardzo ważne regulacje nakazywały też m.in. zasłanianie twarzy maską przez osoby znajdujące się w przestrzeni publicznej, izolację zakażonych czy kwarantannę dla osób, które miały kontakt z chorym. 

Jednak obok takich twardych działań i wprowadzania konkretnych regulacji zmieniających funkcjonowanie polskiego społeczeństwa, istotnym elementem przeciwdziałania pandemii była polityka informacyjna, jaką prowadził NFZ. Jedną z ważniejszych akcji edukacyjnych i prospołecznych był cykl filmów edukacyjnych „Bezpieczni w czasie epidemii”.  

„Bezpieczni w czasie epidemii” – o projekcie 

Cykl edukacyjny „Bezpieczni w czasie epidemii” został opublikowany przez NFZ na platformie YouTube – na profilu „Akademia NFZ”. Seria zawierała 10 odcinków, a ich emisja rozpoczęła się 2 września 2020 r. 

„Bezpieczni w czasie epidemii” to cykl poruszający zagadnienia związane z tym, jak powinniśmy zachowywać się podczas pandemii COVID-19, aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko zakażenia się czy zarażenia innych osób. Każdy film poświęcony został innemu obszarowi życia codziennego w realiach trwającej epidemii. 

W realizacji projektu „Bezpieczni w czasie epidemii” udział wzięło aż 28 ekspertów, którzy dzielili się z widzami praktycznymi poradami na temat postępowania w różnych sytuacjach. Wyjaśniali oni, jak zminimalizować ryzyko zarażenia się, jak się zachowywać w sposób odpowiedzialny i z jakich świadczeń zdrowotnych warto korzystać podczas pandemii. 

Dodatkowo cykl zamieszczony na profilu na YouTube’ie „Akademia NFZ” uświetniły liczne postacie powszechnie znane ze świata mediów, np. Ewa Błaszczyk czy Jarosław Kret. Celebryci opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z pandemią, wyjaśniali, jak koronawirus zmienił ich życie, ale też dzielili się wskazówkami, jak sobie radzić w tych nowych, niełatwych okolicznościach. 

Łącznie cykl „Bezpieczni w czasie epidemii” objął ponad 120 min bezcennych informacji na temat tego, jak pozostać bezpiecznym pomimo przedłużającej się pandemii COVID-19. Każdy film przygotowany w ramach cyklu dostępny był zarówno w wersji z napisami, jak i bez napisów. 

„Bezpieczni w czasie epidemii” – odcinki 

Cykl „Bezpieczni w czasie epidemii” zamieszczony na profilu „Akademia NFZ” (YouTube) zawiera następujące odcinki: 

1. Wiedza oparta na faktach 

Pierwszy film poświęcony jest tzw. fake newsom, czyli fałszywym przekazom, na jakie można natrafić w różnych mediach (głównie w Internecie) na temat COVID-19. W tym odcinku eksperci nie tylko zadają kłam najczęściej spotykanym nieprawdziwym informacjom dotyczącym koronawirusa, ale też podpowiadają, w jakich miejscach można wyszukiwać sprawdzone, naukowo udowodnione wiadomości w tym temacie. Ekspertami odcinka są: prof. Zbigniew Gaciong i prof. Katarzyna Życińska – oboje z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

2. Higiena i bezpieczeństwo 

Kolejny odcinek cyklu „Bezpieczni w czasie epidemii” dotyczy metod minimalizowania transmisji koronawirusa, a także tego, jak kolosalne znaczenie ma prawidłowa higiena w dobie pandemii COVID-19. Specjaliści wyjaśnią też, w jaki sposób postępować, aby być osobą odpowiedzialną zarówno wobec siebie, jak i innych. Swoją wiedzą dzielą się w tym filmie: dr Paweł Grzesiowski (specjalista w dziedzinie profilaktyki zakażeń) i prof. Marcin Czech (epidemiolog, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie). 

3. Jak korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)? 

Trzeci film z serii wyjaśnia, jak wyglądają teleporady dostępne w POZ (podstawowej opiece zdrowotnej) i jak przygotować się do zdalnej rozmowy z lekarzem, by optymalnie skorzystać z tej formy porady medycznej. Dodatkowo poruszone są tu tematy takie jak: e-recepty, e-skierowania, e-zwolnienia lekarskie czy e-zlecenia na wyroby medyczne. Wyjaśnione jest też działanie Internetowego Konta Pacjenta oraz zasady tradycyjnych wizyt u lekarza w czasie, gdy koronawirus jest tak ogromnym zagrożeniem. Eksperci odcinka to: dr Michał Sutkowski (Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych) i dr Agnieszka Mastalerz-Migas (Konsultant Krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej). 

4. Jak korzystać z opieki ambulatoryjnej (AOS)? 

Z tego odcinka widzowie dowiedzą się, jak się ma epidemia COVID-19 do korzystania ze świadczeń, które udzielane są w specjalistycznych poradniach. Poruszony zostanie też temat polipragmazji (czyli przyjmowania wielu leków na różne schorzenia) i zmian, jakie nastąpiły w działaniu AOS podczas epidemii koronawirusa. Film zawiera wypowiedzi specjalistów takich jak: dr Piotr Dąbrowiecki (Wojskowy Instytut Medyczny), prof. Zbigniew Gaciong (Warszawski Uniwersytet Medyczny), dr Michał Sutkowski (Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych). 

5. Jak korzystać z opieki szpitalnej? 

Ten film przynosi odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, które pojawiają się w kontekście korzystania z opieki szpitalnej w czasie epidemii koronawirusa. Eksperci wyjaśniają, w jakiej sytuacji należy zgłosić się do szpitala, czy w takich placówkach jest bezpiecznie, jakie procedury wzmacniające bezpieczeństwo zostały wdrożone w szpitalach, jak testowani są przyjmowani pacjenci na obecność koronawirusa czy w jaki sposób przebiega ochrona pacjentów onkologicznych itp. Jako eksperci w tym odcinku wypowiadają się: prof. Mirosław Wielgoś (Warszawski Uniwersytet Medyczny) i prof. Jan Walewski (Dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii). 

6. W zdrowym ciele zdrowy duch! 

Odcinek dotyczy zagadnienia zachowania sprawności fizycznej i zdrowia psychicznego w czasach, w których koronawirus zdominował codzienne życie. Omówione zostają tu kwestie tego, w jaki sposób zachowywać zdrowe nawyki i nadal cieszyć się aktywnym stylem życia, nie narażając swojego zdrowia i życia. Widzowie znajdą w filmie praktyczne porady, jak w świadomy i zaplanowany sposób można funkcjonować podczas pandemii COVID-19 i jak w ogóle radzić sobie w tej zupełnie nowej sytuacji na co dzień. Eksperci odcinka to: prof. Marcin Wojnar (lekarz psychiatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego), Dorota Minta (psycholog), dr Anna Plucik-Mrożek (dyrektor medyczny Exercise is Medicine Polska). 

7. Żywienie ma znaczenie!  

Kolejnym tematem poruszonym na kanale „Akademia NFZ” jest zdrowe żywienie. Specjaliści wyjaśniają, jak zbilansowana dieta wpływa na odporność, czy epidemia stawia przed nami nowe wyzwania co do nawyków żywieniowych i czy niezbędne jest spożywanie suplementów. Jako eksperci występują m.in.: prof. Leszek Czupryniak (diabetolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) i dr Leszek Borkowski (prezes fundacji „Razem w Chorobie”). 

8. Podróże bez ryzyka 

Film wyjaśnia, jak w bezpieczny sposób spędzić urlop czy jak korzystać z środków transportu publicznego podczas epidemii COVID-19. Kwestie te wyjaśniają eksperci: dr n. med. Paweł Grzesiowski (specjalista w dziedzinie profilaktyki zakażeń) i prof. Małgorzata Wisłocka (Centralny Szpital Kliniczny MSWiA). 

9. Praca w nowej rzeczywistości 

Specjaliści pochylają się też nad kwestiami związanymi z miejscem pracy: jakie obowiązki mają pracodawcy, jakie zabezpieczenia powinni zachowywać pracownicy oraz w jaki sposób te dwie strony powinny ze sobą współdziałać w obliczu epidemii. Eksperci: mgr farm. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska (prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej) i dr Grzegorz Juszczyk (dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny). 

10. Nasza odpowiedzialność  

Ostatni film cyklu „Bezpieczni w czasie epidemii” omawia kwestie odpowiedzialności wobec siebie i innych oraz tematy dodatkowe, np. praw i obowiązków pacjenta podczas epidemii koronawirusa. Eksperci odcinka: minister Bartłomiej Chmielowiec (Rzecznik Praw Pacjenta), prof. Zbigniew Gaciong (Warszawski Uniwersytet Medyczny) i prezes Anna Śliwińska (Polskie Stowarzyszenie Diabetyków). 

Dodatkowo na potrzeby cyklu „Bezpieczni w czasie epidemii” NFZ powstał specjalny film, będący zapowiedzią i zaproszeniem do oglądania poszczególnych odcinków. Można go obejrzeć na platformie YouTube – wystarczy kliknąć poniżej: 

Jednocześnie na kanale Akademia NFZ” (YouTube) znajdują się wszystkie pozostałe filmy cyklu i nadal można zapoznać się z informacjami i materiałami w nich zawartymi. W tym celu kliknij w poniższy link:

Bezpieczni w czasie epidemii – Akademia NFZ- wszystkie filmy