Międzynarodowe zawody jeździeckie 4Foulee to coroczne święto entuzjastów jeździectwa, które przyciąga zarówno zawodników, jak i widzów z całego świata. To jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu jeździeckim w Polsce, podczas którego na miłośników tego sportu czeka rywalizacja na najwyższym poziomie.
Czym są zawody 4Foulee?
W ramach 4Foulee rozgrywane są różne konkursy jeździeckie, w tym te zaliczane do światowego rankingu, takie jak Grand Prix (będące często kwalifikacją do Mistrzostw Europy i Świata). Trzeba zaznaczyć, że zawody te skupiają się głównie na konkurencji skoków przez przeszkody. Oprócz tego 4Foulee obejmuje zawody powożenia zaprzęgami czterokonnymi.
4Foulee to nie tylko sportowa rywalizacja, ale także bogaty program atrakcji towarzyszących. Podczas wydarzenia urządzane są przykładowo pokazy tradycyjnych ułanów, koncerty, musztry paradne orkiestr dętych z mażoretkami czy pony games (zespołowe gry i wyścigi na kucach). Przygotowywana jest też zazwyczaj strefa dla dzieci z animatorami i przejażdżkami na kucykach. Dzięki swojej różnorodności i wysokiemu poziomowi organizacyjnemu, 4Foulee stało się jednym z najważniejszych wydarzeń jeździeckich w Polsce, przyciągającym co roku liczne grono uczestników i widzów.
Kto stoi za 4Foulee?
Pomysłodawcą 4Foulee jest Roman Roszkiewicz, poznański biznesmen, a prywatnie wielki amator jeździectwa. Roszkiewicz przez wiele lat pełnił funkcję mecenasa zawodów, a w 2017 r. w związku z tą inicjatywą otrzymał nagrodę specjalną jako „Mecenas Poznańskiego Sportu”.
Od początku w organizację imprezy zaangażowany był także Szymon Tarant, wieloletni dyrektor zawodów. Za organizację wydarzenia odpowiadają też Tarant Events i Klub Sportowy Jumping Events we współpracy z partnerami, sponsorami oraz instytucjami wspierającymi rozwój jeździectwa w Polsce. Impreza objęta jest patronatem Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI), co podkreśla jej międzynarodowy prestiż. Zawody odbywają się oczywiście zgodnie z regulaminami FEI oraz Polskiego Związku Jeździeckiego.
Gdzie odbywają się zawody 4Foulee?
Przez lata gospodarzem zawodów był Hipodrom Wola w Poznaniu, historyczny obiekt, który od ponad wieku służy sportom jeździeckim. Odbywały się tu różne prestiżowe konkursy międzynarodowe, a teren zyskał uznanie wśród zawodników jako jedno z najlepszych miejsc do rozgrywania zawodów konnych w Polsce. Począwszy od pierwszej edycji imprezy aż do jubileuszowej dziesiątej (w 2023 r.), 4Foulee gościło więc w Poznaniu. Po tym czasie umowa z poznańskim obiektem dobiegła końca, a ponieważ rozpoczęła się jednocześnie jego modernizacja, zawody zmieniły swoją lokalizację.
W 2024 r. 4Foulee przeniosło się na nową arenę – jego gospodarzem został WOSiR Drzonków w Zielonej Górze. Obiekt ten oferuje świetne warunki zarówno dla jeźdźców, jak i widzów. Do plusów należy nowoczesna infrastruktura, przestronne areny i zaplecze techniczne. Poza tym ośrodek znany jest z organizacji wielu innych międzynarodowych wydarzeń sportowych.
Historia 4Foulee i najważniejsze edycje
Pierwsza edycja zawodów 4Foulee odbyła się w 2013 r. na Hipodromie Wola w Poznaniu. Było to wydarzenie międzynarodowe, które z miejsca zyskało dużą popularność wśród zawodników i kibiców. Przez lata zawody w Poznaniu były jednymi z najważniejszych konkursów jeździeckich w Polsce, gościły światową czołówkę skoczków i były zaliczane do prestiżowych serii rankingowych. Początkowo zawody funkcjonowały pod nazwą CSI4 Poznań*, a w 2018 r. przyjęły obecną nazwę 4Foulee. Od tego momentu impreza zaczęła się jeszcze dynamiczniej rozwijać, przyciągając coraz więcej międzynarodowych zawodników i sponsorów.
Najważniejsze edycje i przełomowe momenty zawodów 4Foulee:
- 2013 r. – pierwsza edycja wydarzenia
Debiutancka odsłona zawodów zorganizowanych pod nazwą CSI4* zebrała pozytywne opinie w środowisku jeździeckim. Już wtedy impreza wyróżniała się wysokim poziomem organizacyjnym i sportowym – udział w niej wzięło prawie 90 zawodników pochodzących z 5 kontynentów. Zawody te były historyczne, ponieważ jako pierwsze w Polsce otrzymały rangę 4 gwiazdek. Wrażenie robiła też pula nagród, która opiewała na 778 tys. zł.
- 2014 r. – wygrana Polaka w Grand Prix
Zawodnik z Polski, Andrzej Głoskowski, zwyciężył w Grand Prix zawodów, które zaliczało się do grupy C światowego rankingu – jako pierwszy polski skoczek w historii.
- 2019 r. – zmiana nazwy na 4Foulee
Wprowadzenie nowej marki miało podkreślić prestiż zawodów i ich międzynarodowy charakter.
- 2021 r. – powrót po pandemii
Po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 zawody wróciły do kalendarza sportowego, ponownie gromadząc światową elitę skoków przez przeszkody. Co więcej, w Grand Prix Poznania, czyli najważniejszym konkursie wygrał Polak, Wojciech Wojcianiec. Na podium znalazł się też inny polski jeździec, Kamil Grzelczyk, który zajął 3. miejsce.
- 2023 r. – jubileuszowa 10. edycja i koniec zawodów w Poznaniu
Dziesiąta edycja była wyjątkowa pod wieloma względami. Znaczenie imprezy było jeszcze większe niż dotychczas, ponieważ umożliwiała ona uzyskanie awansu do Igrzysk Olimpijskich. Była to jednocześnie ostatnia odsłona 4Foulee organizowana w Poznaniu – po latach na Hipodromie Wola organizatorzy ogłosili, że zawody przeniosą się do nowej lokalizacji.
- 2024 r. – zawody w Zielonej Górze
W kwietniu 2024 r. zawody 4Foulee odbyły się po raz pierwszy na hipodromie WOSiR Drzonków w Zielonej Górze – zawody objęły kategorie CSI2*, CSI1* i CSI młodych koni. Impreza nadal była prestiżowa – 2 konkursy liczyły się do światowego rankingu. Dodatkowo w lipcu tego roku w Biskupcu zorganizowano 4Foulee Jump& Drive Biskupiec.
- 2025 r. – kontynuacja 4Foulee
Pierwsza edycja zawodów w Zielonej Górze była na tyle udana, że organizację kolejnej także zaplanowano w WOSiR-ze Drzonków. Ranga zawodów wzrosła do CSI3*.
Zwycięzcy 4Foulee
Poniżej przedstawiamy listę zwycięzców konkursu Grand Prix zawodów Foulee na przestrzeni lat:
- 2013: Piergiorgio Bucci (Włochy)
- 2014: Andrzej Głoskowski (Polska)
- 2015: Cyril Bouvard (Francja)
- 2016: Wilm Vermeir (Belgia)
- 2017: Juan Carlos Garcia (Włochy)
- 2018: Emma Augier De Moussac (Czechy)
- 2019: Kristaps Neretnieks (Łotwa)
- 2021: Wojciech Wojcianiec (Polska)
- 2022: Emanuele Gaudiano (Włochy)
- 2023: Abdelkebir Ouaddar (Maroko)
Warto podkreślić, że w 2023 r. Abdelkebir Ouaddar nie tylko zwyciężył w konkursie Grand Prix, ale także triumfował w 2 innych konkursach zaliczanych do światowego rankingu FEI, co czyni jego występ wyjątkowym osiągnięciem. Polscy jeźdźcy również odgrywali istotną rolę w historii 4Foulee. Andrzej Głoskowski stanął na najwyższym podium Grand Prix w 2014 r., a w 2021 r. sukces ten powtórzył Wojciech Wojcianiec.
Jak wziąć udział w zawodach 4Foulee?
Aby móc wziąć udział w 4Foulee, zawodnicy muszą spełnić określone kryteria i przejść przez proces rejestracji. Zawody przeznaczone są dla jeźdźców i koni spełniających wymagania Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI) oraz organizatorów imprezy. Konieczne jest posiadanie aktualnych licencji sportowych oraz spełnienie określonych norm kwalifikacyjnych, które różnią się w zależności od kategorii zawodów.
Jeśli chodzi o proces rejestracji, najpierw należy zapoznać się z propozycjami zawodów, które publikowane są na oficjalnej stronie 4Foulee. Organizatorzy podają w nich szczegółowe informacje na temat terminów, kategorii konkursów, wysokości opłat startowych oraz innych istotnych kwestii. Następnie zawodnicy lub ich przedstawiciele mogą przesłać zgłoszenie udziału w konkretnych zawodach. Zgłoszenie odbywa się poprzez wypełnienie formularza online lub przesłanie odpowiednich dokumentów na adres e-mail organizatora. Po weryfikacji zgłoszeń, organizatorzy publikują listę przyjętych zawodników (tzw. masterlist) na stronie internetowej wydarzenia.
Przed rozpoczęciem zawodów, zawodnicy muszą również dostarczyć następujące dokumenty:
- Licencje: Aktualne licencje zawodnika i konia wydane przez odpowiednie federacje jeździeckie.
- Badania weterynaryjne: Aktualne zaświadczenia o stanie zdrowia konia, w tym szczepienia zgodne z wymogami FEI.
- Ubezpieczenie: Polisa ubezpieczeniowa NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) ważna na czas trwania zawodów.
Atrakcje dla widzów podczas 4Foulee
Jak już wspomniano, 4Foulee to nie tylko prestiżowa rywalizacja sportowa, ale także wspaniałe widowisko, które przyciąga zarówno miłośników jeździectwa, jak i laików, którzy szukają ciekawej rozrywki. Co dokładnie czeka na gości?
Oczywiście dla widzów przygotowane są specjalne trybuny oraz strefy VIP, z których można komfortowo obserwować rywalizację najlepszych jeźdźców i koni. Często dostępne są także transmisje na żywo na ekranach rozmieszczonych na terenie zawodów. Między konkursami sportowymi odbywają się widowiskowe pokazy konne. W ich trakcie można podziwiać umiejętności w zakresie powożenia zaprzęgami czterokonnymi, pokazy ułańskie, rekonstrukcje historyczne, musztry paradne orkiestr dętych i mażoretek czy kaskaderskie show jeździeckie.
Niepowtarzalną okazją dla fanów sportów konnych są organizowane podczas 4Foulee spotkania z czołowymi zawodnikami. To niepowtarzalna okazja, by porozmawiać z gwiazdami jeździectwa, zrobić pamiątkowe zdjęcia czy zdobyć autografy. Dla miłośników koni nie lada gratką jest także strefa wystawców, gdzie można zapoznać się z ofertą najnowszego sprzętu jeździeckiego, odzieży sportowej oraz akcesoriów dla koni.
Rodziny z dziećmi znajdą w programie 4Foulee atrakcje przygotowane specjalnie dla najmłodszych gości, takie jak przejażdżki na kucykach, warsztaty plastyczne i edukacyjne (np. malowanie koni, spotkania z instruktorami jeździectwa) oraz rozmaite gry i animacje. Podczas imprezy organizowane są też wieczorne koncerty oraz inne wydarzenia kulturalne, a na terenie zawodów funkcjonuje rozbudowana strefa gastronomiczna.
Wpływ 4Foulee na rozwój sportu jeździeckiego w Polsce
Zawody 4Foulee to nie tylko prestiżowe wydarzenie sportowe, ale także istotny element promowania i rozwijania jeździectwa w Polsce. Dzięki wysokiej randze i medialnej promocji, zwiększają one zainteresowanie sportami konnymi i inspirują młodzież do rozpoczęcia kariery jeździeckiej.
4Foulee daje też polskim jeźdźcom możliwość rywalizacji z najlepszymi zawodnikami bez konieczności wyjazdu za granicę. To okazja do zdobycia cennych punktów rankingowych i kwalifikacji do prestiżowych zawodów międzynarodowych. Jednocześnie w ramach zawodów organizowane są warsztaty, szkolenia i kliniki jeździeckie, które pomagają młodym talentom zdobywać doświadczenie i wiedzę. To szansa na rozwój zarówno dla jeźdźców, jak i trenerów.
Obecność światowej klasy koni i zawodników promuje też polską hodowlę koni sportowych oraz wspiera rozwój rynku sprzętu jeździeckiego. Wydarzenie przyciąga producentów pasz, odzieży i akcesoriów, co stymuluje rozwój całej branży. Na koniec, 4Foulee to także promocja Polski – zwiększa prestiż naszego kraju w świecie jeździeckim, przyciągając zagranicznych zawodników i sponsorów.
4Foulee – to warto zobaczyć!
Zawody 4Foulee to szczególne wydarzenie jeździeckie w skali naszego kraju, które przyciąga najlepszych zawodników z całego świata. Nie musisz jednak być znawcą sportów konnych, żeby ta impreza okazała się dla Ciebie czymś extra. Obok sportowej rywalizacji czeka tu bowiem wiele innych atrakcji, a całe wydarzenie znane jest z wyjątkowej atmosfery.
Bez przesady można stwierdzić, że 4Foulee to prawdziwe święto jeździectwa. Czołówka jeźdźców ze świata i Polski, młode talenty skoczków i wspaniałe konie – tu zdecydowanie jest kogo podziwiać. Ponadto dodatkowe atrakcje, takie jak pokazy konne, spotkania z zawodnikami czy pony games sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.